Turkus zwany "kamieniem niebios"

Przewodnik kolekcjonera

Turkus zwany "kamieniem niebios"

W ofercie lipcowej aukcji online "Biżuteria. Dzieła sztuki jubilerskiej XIX-XX wieku" znajdą się wisior, naszyjnik i kolczyki dekorowane turkusami. 

 

Te niezwykłe kamienie były od zawsze cenione za swoją intensywną barwę, która waha się od pudrowego błękitu poprzez kolor nieba, odcienie niebiesko-zielone, aż do żółto-zielonych. Ze względu na niepowtarzalny kolor przed wiekami zyskały miano ‘Kamieni Niebios', daru od Stwórcy, który łączy ludzi z wszechświatem. Nazwa turkus pochodzi od francuskiego słowa oznaczającego Turcję, ponieważ dawniej uważano, że minerały te pochodzą z tego właśnie kraju. 

Kopalnie turkusów istniały już 6000 lat p.n.e. na Półwyspie Synaj, do Europy kamienie te trafiły z Iranu przez Turcję. Złoża najlepszej jakości turkusów można znaleźć właśnie w Iranie. Kopalnie Niszapur w tym kraju są nadal aktywne i produkują jedne z najbardziej poszukiwanych turkusów na świecie. Inne znaczące złoża są w Afganistanie, Australii, Brazylii, Chinach, Izraelu, Meksyku, Tanzanii i Stanach Zjednoczonych. 


Turkus był wydobywany i używany przez ludzi od tysięcy lat. Najstarszym znanym turkusowym artefaktem jest rzeźbiona bransoletka datowana na około 6000 lat p.n.e. Ze względu na wysoką trwałość, minerał ten był używany do celów zdobniczych i ceremonialnych w wielu częściach świata. Archeolodzy znaleźli turkusowe paciorki w pozostałościach wielu cywilizacji, w tym starożytnych kultur rdzennych Amerykanów z południowego zachodu, starożytnych Mezoamerykanów i Egipcjan. 

Z turkusów często wykonywano amulety, które miały strzec przed wszelkiego rodzaju nieszczęściami. Nosili je wojownicy, miały pomagać w pojednaniu zwaśnionych stron, kończeniu sporów, a także być ochroną przed gniewem wrogów. Starożytni Egipcjanie używali turkusów do wyrobu amuletów w formie świętych żuków – skarabeuszy, które symbolizowały siły witalne. Wierzono, że turkusy łączą niebo i ziemię oraz pomagają w nawiązaniu kontaktu ze światem duchowym. Do dziś turkus pozostaje najbardziej cenionym kamieniem szlachetnym w Tybecie, gdzie jest czczony jako talizman szczęścia. 


Turkusy symbolizują hojność, szczerość i oddanie, stymulują kreatywność i pobudzają wyobraźnię, pomagają w znalezieniu w sobie sił witalnych, optymizmu i pogody ducha. 


Intensywny kolor turkusów jest idealnym dodatkiem do letnich, jasnych, pastelowych stylizacji i opalonej skóry. Biżuteria z tymi wyjątkowymi kamieniami z pewnością poprawi nastrój i wprowadzi w wakacyjny klimat.