Topazy

Artykuł

Topazy

Topazy są doskonałymi kamieniami chętnie wykorzystywanymi w jubilerstwie. Ich twardość wynosząca 8 w 10 stopniowej skali twardości Mohsa zapewnia trwałość oszlifowanego klejnotu. Występują w wielu barwach i są względnie łatwo dostępne w środowisku naturalnym.

 

Topazy w naturze w większości występują w bladych wariantach barwnych od wręcz bezbarwnych, lekko szarych, żółtawych po brązowawe. Te nie są jednak tak cenione jak naturalne intensywnie wybarwione okazy występujące niezwykle rzadko, które potrafią osiągać bardzo wysokie ceny. Najbardziej cenione są złote pomarańczowo – żółte zwane Imperialnymi, a także ciemne różowo – czerwone i pomarańczowo - czerwone. Równie pożądane są naturalnie intensywnie niebieskie topazy, jednakże jest ich bardzo mało. 

W XX wieku wynaleziono metodę uzyskiwania niebieskiej barwy topazów. Poddano obróbce świetlnej i cieplnej bezbarwne, blado szare, blado żółte lub lekko niebieskie topazy, i okazało się, że proces ten zamienia je w intensywnie niebieskie klejnoty.


W ten sposób stworzono alternatywę dla niezwykle rzadkiego i praktycznie nieosiągalnego niebieskiego topazu, wprowadzając na rynek jego tańszą i powszechnie dostępną wersję we względnie niskiej cenie.

Prawie wszystkie występujące na rynku jubilerskim niebieskie topazy przeszły wyżej opisany proces, toteż należy zwrócić uwagę, by nasza biżuteria z niebieskimi topazami nie była wystawiana na zbyt długą ekspozycję mocnego światła słonecznego lub innego źródła wysokiej temperatury, gdyż sztucznie osiągnięta barwa naszego klejnotu potrafi powrócić do wyjściowej barwy sprzed procesu wybarwiania, czyli mocno wyblaknąć.

BIŻUTERIA. DZIEŁA SZTUKI JUBILERSKIEJ XIX-XX WIEKU