Perły

Przewodnik kolekcjonera

Perły

Perły stanowią jedne z najbardziej wartościowych kamieni szlachetnych, są wyjątkowo lubianym przez jubilerów materiałem dekoracyjnym, ponieważ nie wymagają żadnej obróbki. Nie potrzebują specjalnego cięcia ani polerowania, aby zmaksymalizować ich lśniące piękno, które jest cenione od czasów starożytnych i zapewnia, że biżuteria z pereł jest zawsze modna. W ofercie listopadowej aukcji biżuterii znajdą się pierścionki, kolczyki oraz naszyjniki zdobione tymi wyjątkowymi klejnotami.

 

W Chinach już 2500 roku p.n.e. perły stanowiły przedmiot regularnego handlu. Z tego samego czasu pochodzi najstarszy zachowany naszyjnik z pereł, który można podziwiać w Muzeum Egipskim. W wielu kulturach były jednym z najbardziej cenionych klejnotów, dostępnym jedynie dla wybrańców. Symbolizowały księżyc, wierzono, że są nasycone magicznymi właściwościami. W buddyzmie uważano je za talizmany spełniające życzenia i przynoszące ulgę w cierpieniu. W średniowieczu perły wykorzystywano do ozdabiania przedmiotów liturgicznych, wówczas symbolizowały miłość Bożą. W wiktoriańskiej Anglii często używano pereł w biżuterii sentymentalnej, gdzie miały być symbolem łez. Przez stulecia były towarem ekskluzywnym, ich dostępność zwiększyła się dopiero w XX wieku, kiedy opracowano metodę ich hodowli. 

 

 

 

Perły doskonale prezentują się w formie naszyjników, są one na tyle efektowne, że oprócz dekoracyjnego zapięcia, nie wymagają już żadnych upiększeń. Stanowią klasę samą w sobie. Operą nazywamy naszyjniki o długości osiemdziesięciu centymetrów, a te wykonane z pereł jednakowej wielkości określane są mianem garnituru. 

 

Perły wymagają starannej pielęgnacji, żeby zachowały jak najdłużej swoje piękno, powinno się je chronić przed kontaktem z kwasami, potem wydzielanym przez skórę, kosmetykami i lakierem do włosów. Należy pamiętać, że perły łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym, dlatego powinno się je nosić i przechowywać w takich warunkach, żeby nie wchodziły w kontakt z metalem. 

 

Biżuteria z perłami jest synonimem klasycznego piękna, elegancji i szyku w najlepszym wydaniu. Dzięki słynnej Coco Chanel stały się atrybutem elegancji współczesnej kobiety. Perły są ponadczasowe i zawsze modne.