Patek Philippe - legendarna marka zegarków

Poznaj artystę

Patek Philippe - legendarna marka zegarków

Liczby mówią same za siebie. 50% globalnego rynku aukcyjnego pokrywają zegarki od Patek Philippe i biją kolejne rekordy: model Grand Master Chime został wylicytowany na aukcji w Genewie w 2019 roku za kwotę 31,19 miliona dolarów. Innym przykładem jest produkowana w latach 1950-1985 ref. 2499, której powstało tylko 349 szt.: ostatnia cena tego modelu na aukcji w Hong Kongu to 7,68 miliona dolarów. Na pierwszej i największej aukcji zegarków luksusowych w Polsce, DESA Unicum zaprezentuje aż trzy zegarki tej legendarnej firmy.

 

Jak powszechnie wiadomo, z racji historii marki, Patek Philippe zajmuje szczególne miejsce w kolekcjach rodzimych pasjonatów. Założyciel firmy, którego nazwisko jest w nazwie, był Polakiem. Antoni Norbert Patek de Prawdzic urodził się w Piaskach Szlacheckich po Lublinem. Antoni walczył w powstaniu listopadowym przeciwko władzy rosyjskiej, za co został odznaczony orderem Złotego Krzyża Virtuti Militari. 

 

 

Co sprawia, że zegarki Patek Philippe są tak bardzo pożądane przez kolekcjonerów i coraz częściej traktowane są jako inwestycja?

 

Archiwa


Patek Philippe posiada archiwum wszystkich sprzedanych zegarków od roku 1839 i do każdego zegarka można zamówić ekstrakt. 

 

Design


W zegarkach tej marki nie ma przypadków. Każdy detal jest dokładnie zaprojektowany tak, by nie tylko cieszył oko i był dziełem sztuki zegarmistrzowskiej, lecz także by spełniał swoją użytkową funkcję. Zegarki Patek Philippe jak żadne inne są wyjątkowo komfortowe w użytkowaniu.  


Większość kopert jest produkowana "in-house" przy kultywacji rzemiosła przekazywanego od początków XIX wieku przy użyciu starych maszyn. Wszystkie mechanizmy wykańczane są ręcznie.

 

Produkcja


Od 1839 roku wyprodukowano zaledwie ok. 1 mln zegarków, przy czym należy zaznaczyć, że jest to produkcja rzędu rocznej podaży np. Rolexa czy Omegi. Produkcja najprostszych modeli zajmuje ok. 9 miesięcy a bardziej skomplikowanych mechanizmów ok. 2 lat. 

Bespoke


Patek jest w stanie wykonać praktycznie każdy model, jaki klient jest w stanie sobie wyobrazić. Większość tych zegarków nigdy nie jest upubliczniana, gdyż są to zegarki kolekcjonerskie. Raz na kilka lat można spotkać wyjątkowy model.

 

Wartość inwestycyjna


Jak już wspomniano, 50% globalnego rynku aukcyjnego pokrywają zegarki właśnie od Patek Philippe i każdy na tym zyskuje. Poza wymienionymi wcześniej przykładami, w ostatnim czasie rekordy biją modele stalowe, jak Nautilus z zieloną tarczą, wypuszczony na zakończenie produkcji tego modelu: cena sklepowa to ok. 35 tys. dolarów, a cena pod młotkiem - 376 tys. dolarów. Kolejny przykład to limitowany stalowy Nautilus Tiffany Blue, sprzedany za 6,5 miliona dolarów. 

Już 19 grudnia odbędzie się pierwsza w Polsce aukcja zegarków luksusowych – nie zabraknie na niej zegarków marki Patek Philippe. Są to wyjątkowe okazy kolekcjonerskie. Jeden z zegarków wystawionych na aukcji w DESA Unicum pochodzi z lat 70. i możemy zobaczyć, jak wysokiej klasy jest ten 50-letni obiekt: znajduje się w idealnym stanie, a jego mechanizm wygląda jak nowy. Kolejny zegarek pochodzi z lat 80. i jego stan również nie pozostawia miejsca na spekulacje w kwestii jakości. Trzecim zegarkiem jest projekt, który miał być alternatywą modelu Nautilus - produkowany w latach 1996-2005 Neptune. To współczesna konstrukcja wykonana ze stali, co jest poszukiwane i rzadkie w przypadku zegarków tej marki: stal zajmuje tylko niewielki procent oferty firmy Patek Philippe i to się nigdy nie zmieni. Neptune jest mocno niedoszacowany na rynku wtórnym i posiada duży potencjał inwestycyjny.