Nietypowy obiekt Ewy Juszkiewicz

Anatomia dzieła sztuki

Nietypowy obiekt Ewy Juszkiewicz

W ofercie aukcji "Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny" prezentujemy państwu nietuzinkowy przedmiot. Jest to talerz, na którym widnieje obraz Ewy Juszkiewicz. Dzieło jest wspólnym projektem Gagosian Gallery i organizacji non-profit Coalition for Homeless, która wspomaga osoby w kryzysie bezdomności. Dochód ze sprzedaży dzieł z tej serii został przekazany na cele charytatywne. O tym, jak prestiżowa była to inicjatywa, może świadczyć fakt, że obok naszej rodaczki brali w niej udział m.in. Virgil Abloh – pierwszy założyciel kultowej, streetwearowej marki Off-White, dyrektor artystyczny męskiej linii domu mody Louis Vuitton, Helen Frankenthaler – amerykańska malarka, przedstawicielka ekspresjonizmu abstrakcyjnego i color field painting; odznaczona Narodowym Medalem Sztuk oraz Alex Israel – amerykański artysta multimedialny, pisarz i projektant z Los Angeles. 

 

Ewa Juszkiewicz już od lat bryluje wśród znanych i lubianych. Nic dziwnego, udało jej się stworzyć bardzo charakterystyczny, kobiecy styl. Jej dzieła nawiązują do portretów historycznych. Juszkiewicz w dowcipny sposób komentuje w swoich pracach stereotypy dotyczące płci pięknej. Naśladując przedstawienia kobiet malowane w stylu klasycyzmu (Grand Manner), popularnym w sztuce zachodniej od XVIII do początków XIX wieku styl Ewy Juszkiewicz jest rozpoznawalny na pierwszy rzut oka – malarka sięga po XIX-wieczne portrety dam, ale maluje je na nowo, wprowadzając znaczące zmiany – twarze postaci zasłania burzą włosów, opakowuje udrapowaną tkaniną albo zastępuje kompozycją z piór, egzotycznych kwiatów i liści, ale też grzybów czy fragmentów owadów. 

Juszkiewicz proponuje wolną od decorum epoki i jej obyczajowości alternatywę w postaci fantastycznych portretów bez twarzy. Kreuje nową historię sztuki, z punktu widzenia kobiety-artystki. Na obrazach wystawianych w Gagosian Gallery, w Beverly Hills (wszystkie prace były namalowane w 2023) Juszkiewicz konsekwentnie zasłaniała twarze bohaterek swych prac. W tym celu domalowywała ciasno upięte, misterne fryzury, płachty materiału, czy tak jak w przypadku wystawionego na niniejszej aukcji talerza kompozycje złożone z rozmaitych kwiatów i liści oraz inne dodatki, które sprawiają, że jej styl jest tak unikatowy i rozpoznawalny Te surrealistyczne elementy zaskakują widza. Rzucają wyzwanie sposobom, za pomocą których tożsamość kobiet była przez wieki przedstawiana, idealizowana i marginalizowana. "Moim zamiarem jest swoboda ekspresji, emocji i witalności" – deklarowała artystka "Te obrazy balansują pomiędzy ideałem i zniekształceniem, elegancją i dzikością, pięknem i groteską, ludzkim i nieludzkim". Styl Ewy Juszkiewicz jest rozpoznawalny na pierwszy rzut oka – malarka sięga po XIX-wieczne portrety dam, ale maluje je na nowo, wprowadzając znaczące zmiany – twarze postaci zasłania burzą włosów, opakowuje udrapowaną tkaniną albo zastępuje kompozycją z piór, egzotycznych kwiatów i liści, ale też grzybów czy fragmentów owadów. 

 

"Surrealistyczne, dziwne i groteskowe" prace, jak określa je sama artystka, można interpretować jako przewrotny feministyczny komentarz na temat roli, w jakiej osadzano wysoko urodzone damy w nie tak odległej historii, lub nawet szerzej – jako krytykę przedmiotowego postrzegania całej "płci pięknej". Przedstawianej jako milczącej, eterycznej oraz nudnej. Choć Ewa Juszkiewicz już od lat jest uznawana za topową artystkę, wyjątkowo głośno było o niej w zeszłym roku z powodu jej współpracy z domem mody Louis Vuitton. Oprócz Polki do akcji Artycapucines zaproszono w 2023 także malawijską artystkę Billie Zangewę, amerykańską rzeźbiarką Lizę Lou, duet francusko-serbskich partnerów artystycznych Tursic & Mille oraz chińską artystkę Ziping Wang. Oprócz najnowszych dokonań warto też wspomnieć o początkach jej kariery. W 2013 artystka wygrała prestiżowe Biennale Malarstwa Bielska Jesień. W roku kolejnym jej dzieła trafiły do albumu "One Hundred Painters of Tomorrow" wydawnictwa Thames & Hudson. Prace Juszkiewicz widniały w zestawieniu najbardziej obiecujących artystów i ich dzieł sztuki. Następnie patronat nad artystką objęła wcześniej wspomniana galeria Gagosian. Zasłynęła ona z tego, że reprezentowała takie sławy jak Roy Lichtenstein czy Andy Warhol. To właśnie w tej galerii, w Beverly Hills, od 3 listopada 2023 można oglądać dzieła artystki. W 2022 podczas aukcji w luksusowym domu Christie's obraz "Portrait of a Lady (After Louis Leopold Boilly)" wylicytowano za 1,56 miliona dolarów, chociaż przewidywano, że malowidło nie zbierze więcej niż 300 tysięcy dolarów. Dom aukcyjny Sotheby's nazwał ją "jedną z najciekawszych młodych artystek współczesnych". Warto nadmienić, że prezentowany podczas aukcji talerz został wyprodukowany w limitowanej edycji 250 sztuk.