Niekonwencjonalny odcień na niekonwencjonalne czasy - Viva Magenta!

Spotkanie z ekspertem

Niekonwencjonalny odcień na niekonwencjonalne czasy - Viva Magenta!

Głęboki róż? Intensywny kolor malinowy? Odcień czerwieni? Buraczkowy? Kolor roku przywołuje wiele skojarzeń i nastręcza dużych trudności przy próbie opisu. Jaki jest kolor Viva Magenta i co oznacza?

Zdj. Paweł Bobrowski

Wybór koloru roku dokonuje w grudniu Instytut Pantone, instytucja zajmująca się projektowaniem kolorów. Zrzesza ona specjalistów działających w różnych branżach, od tekstylnego po projekty inżynieryjne. Wybór koloru na dany rok jest efektem szeroko zakrojonych badań nad trendami kolorystycznymi, w trakcie których omawiane są takie kwestie jak psychologia koloru. Jeśli wybór pada na barwę, która nie istnieje jeszcze w bardzo bogatym wzorniku firmy, jest on tworzony. Ważnym aspektem jest także nazwa – to ona, wraz z kolorem, ma przywodzić odpowiednie obrazy oraz wywoływać odczucia. Wszystkie te zabiegi mają sprawić, by kolor roku działał w sposób intuicyjny i był globalnie czytelny bez względu na kulturę czy położenie geograficzne. Instytut ma na celu edukować o sile kolorów – ich ekspresji i sile przekazywania treści, których nie są w stanie wyrazić słowa.


Kolor jest formą języka, który odzwierciedla przemiany zachodzące w kulturze. O czym zatem opowiada magenta? Nazwa koloru "Viva magenta" pochodzi od włoskiego słowa "viva", a więc "żyj". Magenta to głęboki odcień, który powstaje z połączenia barwy czerwonej z domieszką niebieskiej. Jego historia sięga połowy XIX wieku. Został on otrzymany z aniliny w roku bitwy pod Magentą, miasta w Lombardii. Swoją nazwę otrzymał dla upamiętnienia zwycięstwa armii prowadzonej przez Napoleona III nad Austriakami podczas bitwy o zjednoczenie Włoch. Odcień stał się symbolem solidarności z walczącymi o niepodległość Włoch.

Zdj. Paweł Bobrowski

Wielu komentujących tegoroczny wybór Pantone doszukuje się nie tylko pobudek modowych, lecz także politycznych. Eksperci szukają podobieństw okresu wyłonienia się barwy w XIX wieku z wydarzeniami roku 2022. Tak jak większość politycznego ówczesnego świata wspierała włoską wojnę o niepodległość, tak teraz znaczna część Europy i nie tylko wspiera Ukrainę w jej walce. Nie bez powodu mówiąc o symbolice koloru, podkreśla się jego motywację do ulepszania świata oraz zbiorowej siły. Przywołuje skojarzenia z odwagą i buntem, potęgą oraz werwą do życia. Jest to kolor dla zdecydowanych oraz niepokornych. Akcenty w jego odcieniu dodają ciepła oraz radości do pomieszczeń. Może stanowić kontrapunkt dla bardziej stonowanych barw, które często wykorzystuje się we wnętrzach.