Na co zwrócić uwagę przy wyborze zegarka
Zegarki luksusowe są jednymi z najbardziej pożądanych przedmiotów dla wielu ludzi na całym świecie. Nie tylko służą do mierzenia czasu, ale stanowią również wyjątkowy element wizerunku. Przy zakupie takiego zegarka ważne jest, aby wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby dokonać właściwego wyboru.
Materiał z jakiego jest wykonany zegarek
W dzisiejszej produkcji mamy zegarki wykonane ze stali szlachetnej, złota w różnych kolorach, tytanu, włókna węglowego, szafiru syntetycznego, drewna, spieków ceramicznych czy kompozytów autorskich jak np. "Breitlight" marki Breitling, czy "Bioceramic" firmy Swatch. W przypadku wyboru materiału koperty zegarka, warto zwrócić uwagę na wytrzymałość materiału i to jak będzie się zachowywać z upływem czasu. Najtrwalsze materiały to stal szlachetna i tytan, ale złoto mimo stosunkowej miękkości, bardzo dobrze znosi próbę czasu. Materiał nie zawsze wpływa na cenę zegarka, co możemy zaobserwować na przykładzie cen takich modeli jak stalowy Patek Philippe Nautilus czy Audemars Royal Oak, które są w kwotach wyższych niż wykonane odpowiedniki ze złota.
Mechanizm
Najdroższe zegarki kryją mechanizmy mechaniczne, które możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje: z ręcznym naciągiem sprężyny lub z automatycznym naciągiem. Różnica polega na tym, że naciąg automatyczny jest bardziej komfortowy, gdy zegarek nosimy każdego dnia. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety i ich zestawienie z różnymi funkcjami i komplikacjami mechanizmu, może mieć wpływ na poprawę lub pogorszenie wartości roboczych danego egzemplarza. Większość zegarków współczesnych ma idealnie dopasowany mechanizm i wybór nie powinien mieć aż tak dużego znaczenia podczas użytkowania, czy ewentualnej odsprzedaży, ponieważ to raczej kwestia gustu i upodobania. Przy droższych pozycjach, najważniejsza jest ilość pracy wykonanej ręcznie. Większość mechanizmów produkują maszyny sterowane numerycznie, ale wykończenie i zdobienie, może wykonywać człowiek, co wpływa na wartość i dodaje ludzkiego charakteru przedmiotu.
Ręczne wykonanie
Najdroższe i najbardziej poszukiwane zegarki były wykonywane na starych maszynach przy użyciu ludzkich rąk oraz rzemiosła przekazywanego od pokoleń. Przykładem jest Patek Philippe Henry Graves Supercomplication z 1935 roku, który był produkowany przez ok. 7 lat, przez 10-osobowy zespół specjalistów, bez asysty komputerów (co przy dzisiejszym stopniu zaawansowania technologii, wydaje się abstrakcją). Małe zakłady jak np. Kari Voutilainen, czy Roger Smith używają nowych technologii, ale wkład człowieka jest tak duży i doceniany przez kolekcjonerów, że zegarki osiągają zawrotne kwoty na aukcjach. Kari Voultilainen produkuje ok. 10 zegarków rocznie, co czyni jego zegarki wyjątkowo rzadkie i poszukiwane. Zegarki te nie zmieniają właścicieli zbyt często, ponieważ zwykle są wykonywane pod zamówienie i specyfikację zamawiającego, co czyni je bardzo bliskim sercu przedmiotem. Buduje to również relację wykonawcy z zamawiającym, gdyż proces ten wymaga kilku spotkań i omówienia detali, a także poznania się wzajemnie.
Pochodzenie i dokumenty
Nie od dziś wiadomo, że pochodzenie ma znaczenie. Zegarki bez dokumentów i pudełka, zwykle tracą na wartości w stosunku do analogicznej sytuacji, gdy posiadamy pełen komplet potwierdzający zakup. Tak jak w przypadku wielu innych przedmiotów, zegarki, które były w posiadaniu znanych osoby, potrafią zyskać na wartości, jeżeli posiadanie jest udokumentowane i możemy udowodnić, że był to zegarek właśnie tej osoby.