Magiczny świat baśni
Baśń jest opowieścią o magicznych postaciach i zjawiskach, odzwierciedlającą ludowe wierzenia, poglądy, stosunki międzyludzkie. Baśń literacka stała się popularna w Europie między innymi dzięki zbiorom Perraulta, braci Grimm oraz utworów arabskich wydanych jako "Baśnie tysiąca i jednej nocy", opracowanych przez Gallanda. Baśń była później rozpowszechniana przez romantyków, stała się gatunkiem literatury, w którym na szczególną uwagę zasługują baśnie Andersena. Podczas tegorocznej grudniowej aukcji artyści zabiorą nas w świat baśni.
Motyw walki dobra ze złem, poszukiwanie życiowej drogi, kolejne etapy w przemianie bohatera. Literackie baśnie z czasem stały się popularnymi tematami plastycznymi. Dzięki temu na naszej grudniowej aukcji pojawiła się iście magiczna oferta. Niezwykłe postaci, latający statek i magiczne zwierzęta. Ze zgromadzonych obrazów spoglądają na nas dumni bohaterowie, którzy są znani szerszej publiczności z rozmaitych baśni.
Zacznijmy od klasyki. Każdy z nas słyszał zapewne o księciu, który został zamieniony w żabę, a warunkiem umożliwiającym powrót do człowieczej formy jest pocałunek księżniczki. Na obrazie autorstwa Konrada Hamady pod wymownym tytułem "Pocałuj mnie księżniczko" widzimy żabę w koronie oraz zamyśloną kobietę, która zapewne kalkuluje, czy opłaca jej się obdarzyć pocałunkiem żabę w koronie.
Skoro jesteśmy przy motywach tak zwanych royalsów, to trudno nie wspomnieć o obrazie "Król i królowa" Tomasza Sętowskiego oraz figurkach Króla i Królowej tego samego autorstwa.
Na obrazie autorstwa Mariusza Lewandowskiego widnieje mknąca karoca ze stangretami, która przywodzi na myśl ucieczkę Kopciuszka z balu o północy. Z kolei z obrazu autorstwa Edi Sen spogląda na nas przecudnej urody rudowłosa syrena. Siedzi spokojnie na tle wzburzonego morza. Za jej plecami tonie statek, zapewne na jego pokładzie znajduje się przystojny książę, któremu syrena pośpieszy na ratunek. A może nie? Zaś na obrazie autorstwa Janusza Kulikowskiego "Oczekiwanie na Ifryta" rozpoznajemy magiczną lampę Aladyna. Widzimy również tajemniczą postać z czarnym krukiem na ramieniu.
Obraz Wojtka Siudmaka, który przedstawia przepiękny kryształ wręcz hipnotyzuje i zaprasza do przejścia do innego wymiaru. Choć samo dzieło jest oszczędne w formie i daremnie szukać tam długich historii i nawiązań do opowieści, to jednak daje się wyczuć magię płynącą z samego kryształu.
Jeszcze ciekawszą wizję przedstawił na swym obrazie Daniel Porada. Na jego płótnie widoczna jest naga kobieta w peruce, a'la Maria Antonina, która siedzi na tle ruin zburzonego miasta. W dalszym planie oczom widza ukazują się pegazy oraz ptaki, które w dziobach trzymają drzewa na sznurkach, do tego ten ogromny cylinder, na którym wygodnie usadowiła się główna bohaterka obrazu. Wizja ta brzmi jak sen Szalonego Kapelusznika.
Kapelusznik, popularnie nazywany Szalonym Kapelusznikiem, jest kultową postacią z książki Lewisa Carrolla "Alicja w Krainie Czarów". Słynął z zamiłowania do picia herbaty oraz zadawania nonsensownych pytań. Był znany z zagadki bez odpowiedzi: "Co łączy kruka i sekretarzyk?". Według oryginalnych ilustracji Johna Tenniela, Kapelusznik nosił cylinder podobny do tego z obrazu Daniela Porady, tyle że z karteczką z napisem: "10/6", który wskazuje na cenę: 10 szylingów i 6 pensów. Należy zadać pytanie, dlaczego Kapelusznik był takim ekscentrykiem? Co sprawiło, że tak dziwnie się zachowywał?
Odpowiedzi należy szukać w zawodzie, od którego wzięła się nazwa postaci. Wiele osób wiąże Kapelusznika z angielskim idiomem: "as mad as a hatter" (pol. szalony jak kapelusznik), który oznacza kogoś zachowującego się głupio, niespełna rozumu. Konotacja szaleństwa i kapelusznika jest również związana z historią wytwarzania kapeluszy. Kapelusznicy używali bowiem (w procesie tworzenia filcu) rtęci, której toksyczne opary powodowały u nich chorobę zwaną syndromem szalonego kapelusznika (ang. mad hatter syndrome). Następnym razem, gdy będziemy się oddawali rozkoszy picia herbaty, pomyślmy czule o Szalonym Kapeluszniku i jego fascynującej historii!
Udało nam się bez trudu rozszyfrować inspiracje artystów do namalowania obrazów. "Alicja w Krainie Czarów", "Aladyn" czy "Mała syrenka". To niezapomniane historie, pełne magii, marzeń i czarów. Jest w nich moc nostalgii, ale też dużo nadziei na lepsze jutro. Dzięki temu wszyscy, bez wyjątku, chcemy znaleźć się w tej bajecznej krainie, oderwać od szarej rzeczywistości i znów poczuć szczęście, jak wtedy, gdy poznawaliśmy baśnie i bajki po raz pierwszy.