Szafir - kamień miłości

Artykuł

Koral - skarb oceanu

Ozdoby z czerwonym koralem wzbudzały zachwyt już od czasów starożytnych. Największe swoje triumfy biżuteria z koralami święciła w dziewiętnastym stuleciu. Naszyjniki, kolczyki czy pierścionki nim zdobione stały się wówczas niezwykle modne. Również dzisiaj koral jest bardzo chętnie wykorzystywany do tworzenia biżuterii. We wrześniowej ofercie aukcyjnej znajdą się zdobione nim naszyjnik, zawieszka i trzy pierścionki.

Koralowce występują w formie raf, atoli lub ławic o silnie rozgałęzionych pniach. Wysokość pni osiąga od 20 do 40 cm, a grubość gałązek około 6 cm. Właśnie z tych szkieletów, tworzonych przez niewielkie polipy, powstają najróżniejsze ozdoby. Najczęściej korale występują w kolorze czerwonym ale spotykane są również białe, różowe i czarne. Najbardziej wartościowy ze wszystkich rodzajów koralowców jest koral szlachetny. Złoża koralowców znajdują się na zachodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego, w Morzu Czerwonym, Zatoce Biskajskiej, u wybrzeży Wysp Kanaryjskich, Archipelagu Malajskiego, Japonii i Hawajów. Europejskim ośrodkiem słynącym ze zbioru i produkcji koralowców jest Torre del Greco na zachodnim wybrzeżu Włoch. 

Zanim zostanie poddany obróbce koral jest matowy, zyskuje połysk dopiero po wypolerowaniu. Jego intensywny czerwony kolor może z czasem zblaknąć. Istnieje sprawdzony sposób by temu zaradzić. Wystarczy zanurzyć koral w wodzie utlenionej, żeby odzyskał swoją głęboką barwę. Miłośniczki biżuterii z korala powinny chronić swoje ulubione ozdoby przed działaniem wysokiej temperatury, gorącej wody i kwasów, ponieważ mogą je nieodwracalnie uszkodzić.

Koral już od starożytności pełnił funkcję amuletu, broniącego przed wszelkiego rodzaju niepowodzeniami. Wykorzystywano go do tego celu, dzięki jego czerwonej barwie, atrybutowi godnemu władców. Koral symbolizował bogactwo i siłę, przypisywano mu właściwości ochronne i wierzono, że strzeże przed negatywną energią. Szczególnie popularne były wisiorki i bransoletki dziecięce, które miały chronić najmłodszych przed chorobami i niebezpieczeństwami.