Kolor, kreska i akt - twórczość Natalii Fundowicz

Artyści mówią

Kolor, kreska i akt - twórczość Natalii Fundowicz

Sopocka Aukcja Młodej Sztuki, jak co roku zachwyci bogatą i zróżnicowaną ofertą. W najnowszej ofercie mamy przyjemność zaprezentować najgłośniejsze nazwiska młodej sztuki, w tym twórczość Natalii Fundowicz. Artystka jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tworzy subtelne i barwne akty zakrawające o abstrakcję. W ostatniej rozmowie poruszyliśmy wątki, które przybliżają jej sylwetkę twórczą oraz symbolikę malarstwa.

 

Paulina Brol: Co jest dla Pani głównym źródłem inspiracji?


Natalia Fundowicz: Inspiruje mnie wszystko, co mnie otacza, w szczególności kobiece ciało, stare nagie zdjęcia. Formy biologiczne, przyroda i jej płynność. Podczas tworzenia zawsze towarzyszy mi muzyka, która często nadaje pracy tempo, ekspresję i rytm.

 

PB: Kiedy zaczęła Pani tworzyć? 

 

NF: Na dobre rozmalowałam się na studiach, od 2012 roku. Moja artystyczna droga zaczęła się od surrealistycznych rysunków na szkolnych zeszytach. Bardziej mnie to interesowało niż skupianie się na wykładowcy. Później zacząłam przygotowywać się do przyjęcia na Akademię Sztuk Pięknych, a kiedy już tam trafiłam, poczułam się jak w domu. Od tamtej pory stało się to moim sposobem na życie. Nie wyobrażałam sobie życia bez tworzenia.

 

PB: Jak wyglądała Pani ścieżka twórcza po studiach? 

 

NF: W 2017 roku ukończyłam malarstwo na ASP w Krakowie. Później uczestniczyłam w wielu wystawach zbiorowych w Polsce oraz kilkunastu wystawach indywidualnych, także za granicą. 


PB: Czy mogłaby Pani opowiedzieć coś więcej o Pani technice i procesie tworzenia?


NF: Zazwyczaj zaczynam od inspiracji ze zdjęcia. Na studiach komponowałem obserwując modelki.
Poszukuję starych zdjęć aktów, ponieważ mają bardzo specyficzny klimat. Pozy przypominają mi rzeźby. Szukam w nich czegoś wyjątkowego, co przyciągnie moją uwagę. Może to być emocja lub dynamiczna poza, ruch, czy gest. A potem tworzę obraz bardzo intuicyjnie, zawsze słuchając muzyki, często śpiewając lub tańcząc.


PB: Jakie są Pani największe marzenia artystyczne? 


NF: Myślę, że moim marzeniem jako artystki jest posiadanie dużej własnej pracowni oraz tworzenia w różnych zakątkach świata. Zawsze chciałam malować w zgodzie ze sobą, swobodnie i z poczuciem wolności.


PB: I na koniec, twórczość jakiego artysty/artystki jest dla Pani największą inspiracją?


NF: Zawsze podziwiałam twórczość ekspresjonistów - Franz Kline i Teresa Pągowska, a ostatnio duże wrażenie zrobiły na mnie obrazy  Helen Frankenthaler. Również teksty oraz sztuka Wassily Kandinskiego mają dla mnie ogromne znaczenie. Dzięki jego książkom poznałam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania i znalazłam język, dzięki któremu mogę nazwać to, co czuję, co myślę.

 

Aby obejrzeć na żywo kolejną pracę Natalii Fundowicz serdecznie zapraszamy na wystawę w Sofitel Grand Hotel w Sopocie. Wystawa czynna jest od poniedziałku 7 sierpnia do soboty 12 sierpnia w godzinach 11:00- 18:00.  Zapraszamy do uczestnictwa w aukcji na żywo i poprzez transmisję na stronie internetowej. Do zobaczenia w sobotę 12 sierpnia o godzinie 18:00.