Franciszek Starowieyski – koneser kobiecego ciała

27 czerwca 2022

Franciszek Starowieyski – koneser kobiecego ciała

Franciszek Starowieyski określany jest mianem jednego z najwybitniejszych przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu. Był pierwszym Polakiem, który miał indywidualną wystawę w najbardziej prestiżowym muzeum - Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Tworzył on scenografie teatralne i filmowe, był malarzem, rysownikiem, grafikiem i kaligrafistą. Na aukcji on-line "Franciszek Starowieyski. Rysunki i Plakaty" będzie można wylicytować zarówno plakaty, jak i szkice artysty ukazujące spektrum jego twórczości artystycznej.

Artysta przez wiele lat tworzył zarówno w Polsce, jak i Paryżu. Pochodził z rodziny szlacheckiej, pieczętującej się herbem Biberstein. Studia artystyczne ukończył na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i w Warszawie. Jest twórcą tzw. teatru rysowania – niezwykłego święta rysunku, w trakcie którego powstawało kilkadziesiąt metrów kwadratowych obrazów z udziałem widzów oraz modelek przy akompaniamencie muzycznym.

 

Twórczość Franciszka Starowieyskiego to feria ciał oraz ornamentyki. Rysunki, obrazy oraz szkice, które wyszły z pracowni malarza to połączenia intelektualnego przesłania z surrealistycznymi wizjami. Prace Starowieyskiego charakteryzowała, widoczna w jego realizacjach, fascynacja oraz czułość wobec kobiecego ciała. Kobiety o rubensowskich kształtach, silnych udach oraz zaokrąglonych brzuchach, były ulubionymi bohaterkami artysty. Emanuje z nich siła połączona z erotyzmem, która sprawia, że prace Starowieyskiego nie sposób pomylić z twórczością innych artystów. 

Artysta, z charakterystyczną dla siebie otwartością oraz szczerością, opowiadał o płci pięknej oraz jej wdziękach. Jak wspomina żona artysty, kobiety odegrały ważną rolę zarówno w twórczości, jak i życiu codziennym twórcy. Jak opowiadała Teresa Starowieyska o życiu z artystą: "Nie lubił, gdy bywaliśmy gdzieś osobno. Przyszedł i zawojował nas wykładem o kształcie pośladków – gruszki albo jabłka. A dziewczyny chodziły do łazienki sprawdzić, jakim owocem są ich półdupki. Franek uwielbiał być wśród kobiet, w ogóle wielbił kobiety. Gdy przychodziły moje koleżanki, mówiłam: "Tylko bądźcie cicho, bo Franeczek pracuje", a on wołał z góry naszego dwupoziomowego mieszkania: "Chodźcie, chodźcie", przerywał pracę i brylował. Ciągle cierpiał na niedosyt modelek, bywało więc, że telefonowałam do blisko mieszkającej koleżanki, żeby przyszła i zapozowała" (Teresa Starowieyska w rozmowie z Krystyną Pytlakowską, "Syna nazwał Belzebub, kochał sprośne dowcipy i kobiety. Franciszek Starowieyski we wspomnieniach żony", viva.pl, dostępny na: https://viva.pl/ludzie/wywiady-vivy/wywiad-z-zona-franciszka-starowieyskiego-teresa-23444-r3/ ).

W ofercie znajduje się pokaźna kolekcja plakatów do wystaw, sztuk oraz filmów. Na aukcji prezentujemy jedynie część bogatej spuścizny artysty, na którą składa się ponad 360 zrealizowanych projektów. Szczególnej uwadze polecamy plakaty filmowe. Wolne od rygorów ówczesnej propagandy i nacisków zleceniodawcy stanowią autonomiczne dzieła sztuki. Starowieyski chętnie sięgał po malarskie środki wyrazu co czyni z nich fascynujące przykłady artystycznej swobody oraz ekspresji. W latach 70. tych XX w. artysta coraz chętniej nawiązywał do erotyki oraz śmierci czego świetnymi przykładami są plakat do sztuki "Zwodnica" Thomas'a Middletona i Williama Rowley's w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie oraz plakat do sztuki "Taniec Śmierci" Strindberga w Ateneum. Kompozycje te łączą w sobie motywy ludzkie, zwierzęce, czaszek oraz kości. Wszystkie one połączone są w fantastyczne wizje.