Calling in Art! – Aukcja charytatywna artystów z Ukrainy

Artykuł

Calling in Art! – Aukcja charytatywna artystów z Ukrainy

DESA Unicum ma przyjemność po raz kolejny zorganizować aukcję charytatywną na rzecz Ukrainy, tym razem przy wsparciu Ambasady Ukrainy w Rzeczpospolitej Polskiej i Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej. Aukcja charytatywna Calling in Art! powstała z inicjatywy Marty Pyrih, filantropki z Lwowa, wspierającej dzieci uzdolnione artystycznie i podopiecznych ze szczególnymi potrzebami, oraz Aleksandra Denysenko, wielokrotnie nagradzanego reżysera filmowego, ucznia Andrzeja Wajdy, wizjonera i kuratora projektów artystycznych. 

 

Celem aukcji jest zebranie środków na wsparcie Ukrainy dotkniętej rosyjską agresją oraz żołnierzy na froncie sztuki – ukraińskich artystów. Calling in Art! to zachęta dla kolekcjonerów do wspierania ukraińskiej sztuki i tym samym do okazania wsparcia dla walki o wolność Ukrainy. To pierwsza aukcja w Desa Unicum, na której zostaną wystawione prace wyłącznie ukraińskich malarzy. Pośród ponad trzydziestu specjalnie wyselekcjonowanych przez radę doradczą nazwisk można znaleźć artystów odnoszących sukcesy w międzynarodowych konkursach, m.in. Oleha Denysenko, Petro Lebedynetsa , Romana Romanyshyna, Vladyslava Shereshevskiego, których obrazy znajdują się w zagranicznych kolekcjach państwowych i prywatnych.

Na szczególną uwagę zasługuje Oleh Denysenko, laureat ponad trzydziestu międzynarodowych nagród i aktywny członek Senatu Akademickiego Międzynarodowej Akademii Sztuki Współczesnej w Rzymie. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Pałacu Królewskiego w Sztokholmie, Muzeum Domu Albrechta Dürera, Akademii Królewskiej w Londynie oraz innych muzeach światowych i kolekcjach prywatnym. Denysenko tworzy w unikalnej technice gesografii, którą stworzył i opatentował wraz z synem, Aleksandrem. Gesografię anonsował The New York Times, prezentując światu artystyczny wynalazek Ukraińców: “Oleh Denysenko jest znany światu z mistrzowsko skomplikowanych rycin. Artysta tworzy swoje nowe prace w wynalezionej przez niego technice – gesografii, która łączy starożytne techniki sztychu, rzeźby i malarstwa." 

Na aukcji pojawi się również obraz "Grawitacja" Petra Lebedynetsa, laureata nagród honorowych na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Współczesnej w Nicei, Między narodowym Festiwalu Sztuki w Kijowie, oraz honorowego dyplomu uczestnika Festiwalu Sztuki "Nasze dziedzictwo" od Metropolitan Museum i National Art Club w Nowym Jorku. Celem sztuki Lebedynetsa jest niesienie radości. Jego prace cechuje eksplozja kolorów uwolnionych od form i narracji, nakładanych szerokimi pociągnięciami pędzla i tworzących nierówną strukturę. Innym obrazem wartym uwagi jest płótno "Kto się boi wielkiego, złego wilka?" Romana Romanyshyna, zdobywcy licznych nagród międzynarodowych, uczestnika ponad stu wystaw zbiorowych w Europie, Ameryce, Japonii i Korei. Petro Bevza, którego prace były wystawiane na wielu wystawach w Europie, Ameryce Północnej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, zaś polskiej publiczności zostały zaprezentowane w kwietniowym wydaniu Vogue, przekazał na aukcję obraz "Teatr górski". Artysta w swojej sztuce sięga po systemy znaków i symbole oddające kulturowe cechy narodu ukraińskiego oraz stara się odnaleźć równowagę pomiędzy wirtualnym, fikcyjnym światem informacji a tym realnym, zewnętrznym. Bezpośrednio do aktualnych wydarzeń w Ukrainie odnosi się praca "Oleksa" Vladyslava Shereshevskiego, stypendysty Ministerstwa Kultury Niemiec. Malarz ma na swoim koncie dziesiątki wystaw zbiorowych i indywidualnych, a jego obrazy znajdują się prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą, w tym. m.in. w firmie Daimler Benz (Stuttgart) oraz Miejskiej Galerii w Monachium. 

Na aukcji zostanie zaprezentowany szeroki przekrój współczesnej sztuki ukraińskiej: kompozycje abstrakcyjne, pejzaże, martwe natury, prace nawiązujące do wschodniej tradycji ikon oraz folkloru, a także obrazy w nurcie surrealizmu. Nie zabraknie zarówno bezpośredniego, jak i alegorycznego odwołania do wojny i ukraińskich bohaterów. 
Cały dochód z licytacji zostanie przekazany na rzecz ukraińskiej fundacji Volunteering and Help Center, organizującej pomoc humanitarną osobom dotkniętym agresją rosyjską. Fundacja zajmuje się tworzeniem schronisk zapewniających nocleg i posiłki, a także opiekę medyczną i psychologiczną. Ponadto organizuje centra logistyczne m.in. w Lwowie, Dnieprze i Polsce, w których są zbierane z całego świata artykuły pierwszej potrzeby, a następnie redystrybuowane do najbardziej potrzebujących w dwudziestu czterech regionach Ukrainy.