10 listopada 2021

10 rzeczy, których nie wiecie o Ewie Juszkiewicz

1. Ewa Juszkiewicz urodziła się w Gdańsku i tam właśnie w latach 2004-2009 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych, uzyskując dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. Macieja Świeszewskiego. Doktorat zdobyła w 2013 na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. 

 

2. We wczesnych pracach poruszała problem odmienności. O swoich pracach mówiła: "Obszarem moich badań są wizerunki odmienne, dziwne, nieidealne, odbiegające od normy, często nieakceptowane w dyskursie społecznym. Postacie skrajne, powszechnie marginalizowane, mniejszości, fizyczne patologie. Kwestie społeczne wstydliwe i ukrywane, zjawiska przekraczania granic płci, płynnej osobowości. Przebierania się, udawania kogoś innego. Tematyka masek, maskarady, groteski".

3. W 2013 otrzymała nagrodę Grand Prix 41. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2013. Anna Nawrot, jedna z jurorek konkursu podsumowywała twórczość Juszkiewicz: "Ewa Juszkiewicz maluje monumentalne postaci, które jakby pochodzą z muzealnych zbiorów, ale głowy portretowanych na nas nie patrzą. Nie mają oczu, a w ich miejsce pojawia się monstrualny grzyb lub starannie upięta draperia. Styk tych dwóch kontrastowych światów: figury i "głowy / nie głowy" powoduje stworzenie galerii postaci według własnych reguł. Jest w nich coś niezwykle intrygującego i majestatycznego. Powrót do źródeł z dość zaskakującym efektem wizualnym i malarskim jednocześnie". Od tego nazwisko Juszkiewicz plasuje się w czołówce rankingu Kompas Młodej Sztuki.


4. W 2014 Ewa Juszkiewicz znalazła się w opublikowanej w Wielkiej Brytanii książce "100 Painters of Tomorrow", typującej najbardziej obiecujących młodych malarzy świata.

5. W 2019 opiniotwórcza gazeta "New York Times" wskazała Ewę Juszkiewicz jako wyróżniającą się malarkę na targach Frieze w Nowym Jorku. W gazecie można było przeczytać:
Z Polski pochodzą trzej malarze będący przykładem powojennego i współczesnego surrealizmu, wśród nich młoda Ewa Juszkiewicz, która odmalowuje klasyczne portrety kobiet, ale ukrywa twarze szmatką, kolbami kukurydzy lub dobieranym francuskim warkoczem. Przywołują feminizm, logikę snów i ukrytą przemoc. W ślad za redakcją "New York Times", amerykański "Galerie Magazine" zaliczył Juszkiewicz do grona 9 wyjątkowych artystów.
 
6. Początkiem międzynarodowej kariery Juszkiewicz była indywidualna wystawa w prestiżowej amerykańskiej Galerii Gagosian jesienią 2020. Podczas wystawy prace artystki można było oglądać przez całą dobę na fasadzie Gagosian Park. 

7. Ewa Juszkiewicz została zaproszona do udziału w zbiorowej wystawie "Arcimboldo Face to Face" w Centre Pompidou Metz we Francji. W wystawie wzięło udział 130 artystów z całego świata. Ekspozycję można jeszcze oglądać do 22 listopada 2021.
 
8. Podczas aukcji "Sztuka współczesna. Nowe pokolenie po 1989", która odbyła się 8 czerwca 2021 w DESA Unicum obraz Ewy Juszkiewicz, został kupiony za blisko 400 tys. zł (396 tys.). To najdrożej sprzedane dzieło artystki na aukcji w Polsce, a jego cena jest czterokrotnie wyższa niż szacunkowa dolna estymacja.

9. 14 października 2021 w trakcie prestiżowej aukcji Sotheby's Contemporary Art Evening Auction padł rekord za pracę Ewy Juszkiewicz. Obraz "Maria (After Johannes Cornelisz Verspronck)" z 2013 został sprzedany za 352 800 funtów brytyjskich, choć estymacja wynosiła zaledwie 30-40 tys. funtów. Praca Juszkiewicz osiągnęła sumę ponad dziesięciokrotnie większą niż przewidywano, co w przeliczeniu daje imponujący wynik – niemal 2 mln złotych.


10. 16 października 2021 Juszkiewicz pobiła kolejny rekord na aukcji  w Christie's, gdzie cena jej obrazu "Grove" z 2014 roku poszybowała do 437.500 funtów brytyjskich (2.384.375 PLN) z estymacji 25-35.000 funtów brytyjskich.