Zofia Błażko

O artyście

(ur. 1986 r.)
W 2010 r. obroniła tytuł magisterski na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku "Malarstwo" w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego oraz ukończyła studia I stopnia na kierunku "Fotografia" pod opieką prof. Witolda Węgrzyna. W 2012 r. została absolwentką studiów podyplomowych na kierunku "Arteterapia" Akademii Medycznej w Gdańsku. Malarka, zafascynowana życiem i twórczością malarzy paryskich, po ukończeniu studiów postanowiła wyjechać do Francji. W Paryżu przebywała na rezydencji artystycznej Jour et Nuit Culture, a następnie tworzyła w prestiżowej pracowni Chez Robert, Électron Libre na 59 rue de Rivoli. Czas paryski to również okres nauki w pracowni profesora Jacqua Yankiela Kikoine, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu, syna Michel Kikoine jednego z założycieli École de Paris. Doceniona za swoją pracowitość i kunszt artystyczny, jako pierwsza Polka w historii, uzyskała możliwość zaprojektowania i zrealizowania dekoracji sześciopiętrowej fasady budynku, który stanowi kolebkę artystyczną bohemy współczesnego Paryża na 59 rue de Rivoli.
Poszukująca nowych inspiracji artystka w 2015 r. wyjechała na rezydencję artystyczną do stolicy Senegalu - Dakaru. Półroczny pobyt zaowocował licznymi portretami mieszkańców Afryki, które cieszyły się uznaniem lokalnej społeczności. Wystawę kończącą pobyt artystki na rezydencji zaszczycił sam minister kultury Senegalu - Mbagnick Ndiaye. W drugim półroczu 2015 r. Zofia Błażko przebywała na rezydencji artystycznej w Shangyuan Art Museum w Pekinie, natomiast w 2018 r. w St. Petersburg Art Residency w Federacji Rosyjskiej.
Obecnie malarka żyje i tworzy w Warszawie. Na swoim koncie ma dziewięć wystaw indywidualnych m.in. w: Teatrze Witkacego - Zakopane 2016; Galerii Kuratorium - Warszawa 2017 oraz Galerii 101 Projekt - Warszawa 2018. Brała udział również w kilkunastu wystawach zbiorowych m.in. w: Sunny Art Centre - Londyn 2019; National Historical Museum - Tiran 2019; "Statek Robinsona" - Wrocław 2019; Nadbałtyckie Centrum Kultury - Gdańsk 2017; Musée Théodore Monod D'art Africain - Dakar 2015; Shangyuan Art Museum – Pekin 2015.