Mariusz Tarkawian

O artyście

(ur. 1983)
Tarkawian jest uważnym obserwatorem. Jego rysunki zwykle powstają podczas dyskusji, które dyskretnie podsłuchuje utrwalając postacie I urywki zdań. W ten sposób powstają, osobiste i niepowtarzalne zapiski przetworzone przez bardzo osobisty filtr doznań. Postacie czasami uchwycone są bez ciał, tylko delikatnym konturem wybranych ich fragmentów. Pozbywając się zbędnego detalu w rysunkach wydobywa się emocja I filozoficzny sens zdarzenia. Często w rysunkach Tarkawian ujawnia humor i pełną ciepła ironię opisująch zdarzenia, szczególnie opisując bliski mu świat współczesnej sztuki.
Jak wspomina Jan Gryka, kurator Galerii Biała w Lublinie - "Pojawił się w galerii Białej w czerwcu 2005 roku jako wolontariusz w czasie przygotowań do wystawy Nova Biała. Pomagając przy jej realizacji, w przerwach, notował rysunkowo to wszystko, co wydarzało się wokół. Na jego rysunkach zaczęły pojawiać się także teksty, podsłuchane podczas rysowania. Okazało się, że ta forma zapisu stała się niezwykle aktywna wobec uczestników wystawy i zwiedzających ją. Dlatego też postanowiliśmy cały zbiór włączyć do ekspozycji jako rodzaj "sprawozdania". Zarówno w czasie trwania Novej Białej, jej demontażu oraz na kolejnych wystawach z cyklu XX- lecia w Galerii Białej ciągle powstawały nowe rysunki, aż do marca 2006 roku. W ten sposób powstał zbiór ponad dwustu rysunków, które w niezwykły sposób rejestrowały wydarzenia w galerii przez ponad pół roku. "Fenomen" kronikarza, który tak - jak średniowieczni przedstawiciele tej formuły spisywali dzieje mu najbliższe, stał się immanentną częścią aktywności, związanej z galerią."
Od tego czasu powstawały cykle rysunków jako zamknięte projekty: Rysunki Podejrzane, Moja Historia Sztuki, Potencjalni Artyści. W kwietniu 2006 roku założył firmę rysunkową Szybki Bill, m.in. z następującą ofertą : -rysuje z prędkością automatu; -rysuje ostrzej niż cyfrowy aparat fotograficzny; -w deszczu, zimą, nocą i w trudnych ekstremalnych warunkach; -tam gdzie nie pomoże żaden sprzęt, tam wkracza i rysuje; -wesela, chrzciny, śluby, rozprawy sądowe, uroczystości wszelkie, w tym obchody świąt państwowych oraz pogrzeby, studniówki i inne; -ceny rysunków określane są w zależności od sytuacji; -xero lub sygnowane kopie znacznie taniej.
Artysta współpracuje z Informatorem Kulturalnym ZOOM publikując co miesiąc rysunek, zaś co tydzień serię rysunków klubowych.