15 października 2021

"Sztuka dostrzegania"

Kolejna charytatywna aukcja "Sztuki dostrzegania" odbędzie się już 22 października. Ten wyjątkowy projekt współtworzony jest przez Dom Aukcyjny DESA Unicum oraz PwC. Do udziału w tegorocznej aukcji został zaproszony ceniony polski malarz – Michał Zaborowski, który specjalnie na tę okazję stworzył 30 portretów osobowości świata kultury, sportu, biznesu i życia społecznego.

 

Niezwykły artysta


Twórczość Michała Zaborowskiego od wielu lat obecna jest na rynku aukcyjnym i galeryjnym, ciesząc się uznaniem kolekcjonerów sztuki. Artysta studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni profesora Ludwika Maciąga. Jednak trudnej sztuki władania pędzlem uczył się już wcześniej od swojego ojca, malarza i architekta – Andrzeja Zaborowskiego. Począwszy od swojej pierwszej wystawy w Galerii Zapiecek (1987), malarz aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym zarówno w kraju, jak i za granicą. Dzisiaj prace malarza znajdują się w kolekcjach prywatnych na całym świecie: w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Australii i w RPA. Stworzył on charakterystyczny styl, w którym ekspresja koloru i gestu łączy się z realizmem.

Jeden artysta, trzydzieści portretów


Michał Zaborowski tworzy obrazy cyklami. Źródłami inspiracji są dla niego mitologia, Stary Testament, ikony popkultury oraz sytuacje z życia codziennego. Obrazy, o tak różnorodnej tematyce, łączą dwa elementy wspólne: wybór tradycyjnego medium malarskiego jako techniki głównej oraz prymat postaci ludzkiej. Każdy z obrazów jest dziełem o charakterze osobistym, niemal intymnym, za którym nierzadko stoją wielogodzinne spotkania z bohaterami. Wśród nich znajdują się portrety m.in. Mai Ostaszewskiej, Agnieszki Holland, Krzysztofa Zanussi, czy Janusza Gajosa. 

Licytacja w słusznej sprawie 


Dochód ze sprzedaży dzieł zostanie przeznaczony na projekty czterech organizacji społecznych: Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, Fundacji Integracja, Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Każda z fundacji wyznaczyła konkretny projekt, na rzecz którego zostaną przekazane środki ze sprzedaży obrazów, będą to: budowa profesjonalnego call center dla telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży; projekt "Zapytaj doradcę" oferujący profesjonalną pomoc w wielu dziedzinach; program "Odporna szkoła" dający merytoryczne wsparcie nauczycielom w okresie pandemii oraz projekt "Kawiarnia Wozownia", dzięki któremu wychowankowie domów dziecka znajduję pierwsze doświadczenia zawodowe. 
 

Sztuka Dostrzegania, Aukcja charytatywna PWC
Zobacz ofertę aukcji
Katalog aukcji
Zobacz