"Sztuka dostrzegania"

15 października 2021

"Sztuka dostrzegania"

Kolejna charytatywna aukcja "Sztuki dostrzegania" odbędzie się już 22 października. Ten wyjątkowy projekt współtworzony jest przez Dom Aukcyjny DESA Unicum oraz PwC. Do udziału w tegorocznej aukcji został zaproszony ceniony polski malarz – Michał Zaborowski, który specjalnie na tę okazję stworzył 30 portretów osobowości świata kultury, sportu, biznesu i życia społecznego.

 

Niezwykły artysta


Twórczość Michała Zaborowskiego od wielu lat obecna jest na rynku aukcyjnym i galeryjnym, ciesząc się uznaniem kolekcjonerów sztuki. Artysta studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni profesora Ludwika Maciąga. Jednak trudnej sztuki władania pędzlem uczył się już wcześniej od swojego ojca, malarza i architekta – Andrzeja Zaborowskiego. Począwszy od swojej pierwszej wystawy w Galerii Zapiecek (1987), malarz aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym zarówno w kraju, jak i za granicą. Dzisiaj prace malarza znajdują się w kolekcjach prywatnych na całym świecie: w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Australii i w RPA. Stworzył on charakterystyczny styl, w którym ekspresja koloru i gestu łączy się z realizmem.

Jeden artysta, trzydzieści portretów


Michał Zaborowski tworzy obrazy cyklami. Źródłami inspiracji są dla niego mitologia, Stary Testament, ikony popkultury oraz sytuacje z życia codziennego. Obrazy, o tak różnorodnej tematyce, łączą dwa elementy wspólne: wybór tradycyjnego medium malarskiego jako techniki głównej oraz prymat postaci ludzkiej. Każdy z obrazów jest dziełem o charakterze osobistym, niemal intymnym, za którym nierzadko stoją wielogodzinne spotkania z bohaterami. Wśród nich znajdują się portrety m.in. Mai Ostaszewskiej, Agnieszki Holland, Krzysztofa Zanussi, czy Janusza Gajosa. 

Licytacja w słusznej sprawie 


Dochód ze sprzedaży dzieł zostanie przeznaczony na projekty czterech organizacji społecznych: Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, Fundacji Integracja, Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Każda z fundacji wyznaczyła konkretny projekt, na rzecz którego zostaną przekazane środki ze sprzedaży obrazów, będą to: budowa profesjonalnego call center dla telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży; projekt "Zapytaj doradcę" oferujący profesjonalną pomoc w wielu dziedzinach; program "Odporna szkoła" dający merytoryczne wsparcie nauczycielom w okresie pandemii oraz projekt "Kawiarnia Wozownia", dzięki któremu wychowankowie domów dziecka znajduję pierwsze doświadczenia zawodowe. 
 

Sztuka Dostrzegania, Aukcja charytatywna PWC
Katalog aukcji