live

March 11, 2021, 7 p.m.

Polish Contemporary Art

WARSAW

Exhibition: 1 March 2021 - 11 March 2021

Auction date & place
11 March 2021 7 PM CET

WARSAW

kod aukcji:
864ANS026
Światowej klasy artystka na aukcji Polsce. Polka, która trafiła do grona największych gwiazd sztuki, jak Damien Hirst czy Jeff Koons. Najgłośniejsze nazwisko sezonu: Ewa Juszkiewicz. Artystka reprezentowana przez Gagosian Gallery – jedną z najważniejszych galerii światowych. W tym roku jeden z jej obrazów zostanie pokazany na wystawie w Centrum Pompidou Metz. Ewa Juszkiewicz to dziś jedno z najgorętszych nazwisk świata sztuki. Jej prace nie pojawiają się na rynku, dlatego pokaz obrazu "Strąki" jest wydarzeniem wyjątkowym. Można będzie go oglądać w DESA Unicum od 1 marca, a 11 marca wylicytować na aukcji. Prace Juszkiewicz znajdują się w prywatnych kolekcjach na całym świecie. Obecnie są jednymi z najbardziej poszukiwanych przez kolekcjonerów. Ewa Juszkiewicz w swojej twórczości zajmuje się przede wszystkim kobiecymi portretami.
Sztukę kobiecą na wystawie będzie reprezentować również Agata Bogacka. W ubiegłym roku jej obraz "Tak", został sprzedany za rekordowe 118 tys. złotych. Tym razem w DESA Unicum pojawi się dzieło "Najkrótsza droga do domu" z 2004. Prace Bogackiej są zbudowane przy pomocy konturu i płaskich plam barwnych – umownie, co ma odrealniać przedstawienia, wzmacniać metafory i przywoływać sposób obrazowania kultury popularnej. Do najważniejszych prac artystki należą autoportrety z cyklu "Ja krwawię!".
Wyjątkową pracą jest także dzieło Agaty Kus zatytułowane "Nie nadaje się na matkę. Suka". Artystka zajmuje się głównie malarstwem i wideo. W roku 2017 została nominowana do Nagrody "Spojrzenia" Deutsche Banku i Zachęty. W rankingu Kompasu Młodej Sztuki 2020 zajęła pierwsze miejsce wraz z Łukaszem Patelczykiem. Jej obrazy znajdują się m. in. w kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Muzeum Narodowym w Gdańsku oraz w licznych kolekcjach prywatnych w Polsce i zagranicą.
Sztukę kobiet w katalogu aukcyjnym reprezentują również Basia Bańda i Aleksandra Waliszewska. Na wystawie i aukcji pojawią się także prace m.in. Piotra Uklańskiego, Normana Leto czy Jakuba Juliana Ziółkowskiego, a obok nich obrazy takich artystów jak Wilhelm Sasnal, Rafał Bujnowski czy Piotr Janas. Dzieła można oglądać od 1 marca, a 11 marca wylicytować podczas aukcji "Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989". To najlepiej wyselekcjonowana oferta prac artystów Nowego Pokolenia w Polsce. Licytować można online, przez aplikację, telefonicznie lub przez zlecenia stałe. Aukcję oglądać można będzie na kanałach społecznościowych DESA Unicum.

Filmy o aukcji

Editorial of catalogue

Sale coordinator

Results ()

Author
Object type
Technique
Sorting