Edgar Degas. Sculptural Atelier

Auction date & place
Auction code:
Departament:
Edgar Degas to artysta światowej klasy. Jego dzieła osiągają na rynku sztuki zawrotne kwoty, a kolekcjonerzy zawzięcie walczą ze sobą o wszystkie wystawiane podczas licytacji prace. Aukcja kompletnego zestawu brązowych odlewów rzeźb Degasa, to w Polsce wydarzenie wyjątkowe i bezprecedensowe. Jest to jednocześnie okazja do zapoznania się z twórczością mistrza, jak także możliwość wzbogacenia swojej kolekcji o dzieła wybitnej rangi.
Edgar Degas przyszedł na świat w 1834 roku w Paryżu. Pochodził z rodziny o arystokratycznych korzeniach. Jego ojciec był Włochem z Neapolu, a matka Kreolką z Nowego Orleanu. Zapewne po rodzicach odziedziczył gorący temperament, który to stał się cechą znamienną jego osoby. Jean-Paul Crespelle pisał, że „bywał aniołem i demonem…” (Jean-Paul Crespelle, Degas i jego świat, tłum. Maria Michalska Ciołek, Warszawa 1977, s. 9). Ambiwalentny charakter twórcy unaoczniają jego własne wypowiedzi. „Chciałbym być sławny i nieznany”, mawiał. Charles Baudelaire nazwał go kiedyś „malarzem współczesnego życia”. Rzeczywiście Degas z niebywałym pietyzmem odtwarzał otaczającą go rzeczywistość, a wśród kilku szczególnie ulubionych grup tematycznych wyróżnić możemy: tancerki baletu, kobiety i konie.
Artysta był luźno związany z grupą impresjonistów. Choć regularnie wystawiał z nimi swoje dzieła, to nigdy nie określił siebie mianem impresjonisty. Mało tego, często krytykował poczynania swoich kolegów po fachu. Edgar Degas był indywidualistą i samotnikiem. Kojarzony jest głównie z malarstwem, choć samą rzeźbą zainteresował się bardzo wcześnie. Początki tych fascynacji sytuować można już na rok 1860, kiedy to młody adept sztuki powrócił z trwającej przeszło trzy lata podróży do Italii. Wybitne dzieła wielkich mistrzów włoskiego odrodzenia i manieryzmu wywarły na Degasie ogromny wpływ. Twórca nigdy jednak nie kopiował zaobserwowanych form. Tradycja, której był wierny przez całe swoje życie stanowiła dla niego punkt wyjścia.
Jedyną, publicznie zaprezentowaną za życia Degasa rzeźbą jest „Mała czternastoletnia tancerka”, do której pozowała mu młoda uczennica baletu Opery Paryskiej – Marie van Goethem. Kompozycja wystawiona w 1881 roku w Paryżu, podczas VI wystawy impresjonistów wywołała skandal i zapoczątkowała falę ostrej krytyki. Rozgoryczony niezrozumieniem odbiorców mistrz postanowił już nigdy więcej nie eksponować swoich rzeźb. Nie zmienia to jednak faktu, iż nadal tworzył woskowe kompozycje. Po jego śmierci w 1917, w atelier zlokalizowanym przy Boulevard de Clichy 6 na paryskim Montmartrze odnaleziono około 150 rzeźb. Ostatecznie wybrano 74 formy, które złożyły się na spuściznę artysty. Postanowiono odlać zachowane dzieła w brązie. Począwszy od lat 20. XX wieku procesem tym zajmowały się kolejno dwie odlewnie – Hébrard i Valsuani. Z tej drugiej wytwórni pochodzi zestaw oferowanych na aukcji rzeźb Edgara Degasa.

Filmy o aukcji

Sale coordinator

Editorial of catalogue

Results (66)

Author
Object type
Technique
Sorting
2
Edgar Degas
"Bowing dancer" ("Danseuse saluant")
cast/patinated bronze, h.: 21.8 cm
Hammer price: 11,000 PLN
3
Edgar Degas
"Bowing dancer" ("Danseuse saluant")
cast/patinated bronze, h.: 21.4 cm
Hammer price: 19,000 PLN
4
Edgar Degas
"Little dancer aged fourteen" ("Petite danseuse de quatorze ans")
cast/tkanina, patinated bronze, h.: 97.3 cm
Hammer price: 200,000 PLN
6
Edgar Degas
"Dressed dancer at rest" ("Danseuse habillée au repos")
cast/patinated bronze, h.: 43.2 cm
Hammer price: 70,000 PLN
11
Edgar Degas
"Spanish dance" ("Danse espagnole")
cast/patinated bronze, h.: 43.4 cm
Hammer price: 18,000 PLN
18
Edgar Degas
"Horse at the waterhole" ("Cheval a l’abreuvoir")
cast/patinated bronze, h.: 16.9 cm
Hammer price: 28,000 PLN
19
Edgar Degas
"Breeding horse" ("Cheval se cabrant")
cast/patinated bronze, h.: 32.7 cm
Hammer price: 32,000 PLN
23
Edgar Degas
"Dancer rubbing her knee" ("Danseuse se frottant le genou")
cast/patinated bronze, h.: 32.6 cm
Hammer price: 35,000 PLN
26
Edgar Degas
"Spanish dance" ("Danse espagnole")
cast/patinated bronze, h.: 44.4 cm
Hammer price: 45,000 PLN