About artist
(b. 1937)
W drugiej połowie lat 60. występował w Telewizji Polskiej, gdzie współtworzył m.in. z Jerzym Gruzą programy rozrywkowe Poznajmy się, Małżeństwo doskonałe, Kariera i Runda. W latach 70. był współautorem radiowego (Program III) magazynu satyrycznego 60 minut na godzinę, gdzie występował w kilkunastu rolach, tworząc m.in. postacie Kolegi Kierownika i Kolegi Kuchmistrza. Prowadził też w radiu poranne pogadanki. Wraz z Piotrem Skrzyneckim prowadził pierwszy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. W latach 60. i 70. często występował na estradzie, najpierw w Kabarecie Wagabunda (m.in. z Marią Koterbską, Mieczysławem Czechowiczem i Bogumiłem Kobielą), potem w programie Popierajmy się (z Bohdanem Łazuką, Tadeuszem Rossem, Piotrem Szczepanikiem i Ryszardem Markowskim), a później, do stanu wojennego, w indywidualnych wieczorach autorskich.
W 1980 wstąpił do "Solidarności", współpracował z Radiem "S" Regionu Mazowsze związku. Na początku stanu wojennego zerwał wszelkie kontakty z państwowymi środkami przekazu. Wraz z żoną Anną zaangażował się w działalność Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. Występował głównie na terenach kościelnych, tam urządzał też wystawy swoich karykatur i popierających opozycję rysunków, występował z odczytami w ramach Tygodni Kultury Chrześcijańskiej. Wtedy powstały audycje (audio i video) rozprowadzane na kasetach w tzw. drugim obiegu (emitowało je także Radio Wolna Europa). Jednym z jego pomysłów z tamtych czasów było ośmieszanie reżimowego dziennika telewizyjnego. W 1989 był współautorem audycji przedwyborczych Komitetu Obywatelskiego, w których m.in. omawiał zasady głosowania.
Od 1989 kontynuuje występy w formie wieczorów autorskich. Od 2006 był przez pewien czas gospodarzem seansów Z przymrużeniem kamery pokazywanych w telewizji Kino Polska TV. Od 1999 publikuje cotygodniowe felietony satyryczne – do 2008 w "Gazecie Telewizyjnej" (dodatku "Gazety Wyborczej"), następnie w środowym dodatku kulturalnym "GW". Jest felietonistą polskiej edycji "Runner's World".
W latach 90. zaczął prowadzić w TVP program Dziennik Telewizyjny, który następnie przeszedł metamorfozę z programu o charakterze politycznym na program rozrywkowy. W 2005 program ten na kilka miesięcy zmienił nazwę na SEJF (Subiektywny Ekspres Jacka Fedorowicza). W 2006 satyryk odszedł z Telewizji Polskiej. W 2010 i w 2015 był członkiem komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi.
Upcoming auctions
No artworks available now.
Currently we don't have any available works. Contact us, and we'll let you know as soon as they show up.
Contact usPast Lots
All
Jacek Fedorowicz
"Solidarność - 500 pierwszych dni", comic book, circa 1984
print/paper, 30.5 x 22.5 cm (sheet)
Hammer price:
6,500 PLN
Jacek Fedorowicz
"Visitez Varsovie !", satirical illustration
other/paper, 28 x 20 cm
Hammer price:
1,200 PLN
Jacek Fedorowicz
Lech Walesa, 1983, 1983
paper, 27.3 x 21 cm (dimensions in passe-partout window)
Hammer price:
800 PLN
Jacek Fedorowicz
"Visitez Varsovie !"
tusz/papier, 26 x 17 cm
Hammer price:
600 PLN
Jacek Fedorowicz
Walesa's dream
serigraph/paper, 39 x 29 cm (dimensions in frame)
Hammer price:
500 PLN
Jacek Fedorowicz
Self-portrait with a diploma, satirical illustration
serigraph/paper, 39 x 29 cm (dimensions in frame)
Hammer price:
400 PLN