Aleksandra Kujawska

About artist

(b. 1976)
Aleksandra Kujawska w swojej twórczości zajmuje się atawistyczną tęsknotą człowieka za naturą i wspólnotą.
Doktorantka w pracowni prof. Beaty Mak-Soboty na ASP we Wrocławiu. Wzięła udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Paryżu, Londynie, Mediolanie, Luxemburgu, Wenecji, Nowym Borze, Sofii, Dreźnie, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Gdyni oraz Jeleniej Górze.
Zdobyła m.in.: 1 miejsce – Diament Meblarstwa, 1 miejsce w międzynarodowym konkursie "Szklana Improwizacja". Jest laureatką "Must Have 2020" Łódź Design, laureatką " Must Have 2021" Łódź Design Festiwal, Finalistką Konkursu " Dobry Wzór 2021" Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, a także otrzymała- wyróżnienie specjalne Konkursie "Design Educated" w Niemczech. Uczestniczyła w wystawach najważniejszych festiwali wzornictwa światowego, takich jak: London Design Week, Expo Mediolan, Salone del Mobile Milano, Venetian Glass Week, Biennale Szkła Sofia, Gdynia Design Days, Łódź Design Festiwal. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Karkonoskiego, Muzeum Technik Ceramicznych w Kole i Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie. Otrzymała stypendia i dotacje, m.in: Ministerstwa Kultury i Sztuki i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie, Urban Glass w Nowym Yorku, Pilchuck Glass School w USA. Wiceprzewodnicząca Koła Naukowego Studentów Szkła ASP Wrocław, kuratorka wystaw, autorka publikacji o sztuce szkła.

O swojej twórczości mówi: Interesują mnie relacje człowieka z naturą. W swoich pracach koncentruję się na atawistycznych potrzebach kontaktu współczesnego człowieka z naturą i wspólnotą.
Szukam obszarów ludzkich pragnień, emocji związanych z utratą tych relacji i tęsknotą za nimi.
Interesuje mnie uświadomienie sobie przez współczesnego człowieka, że jest biologiczny, że jest częścią przyrody, z którą stracił kontakt i o której istnieniu zapomniał.
Daleka jestem od konstruowania instrukcji lub codzienności. Interesuje mnie proces samouświadomienia oraz związanych z tym emocji, potrzeb, tęsknot, lęków.
Staram się je opisywać w swoich pracach.