Szkło i porcelana - oferta Salonu Wystawowego Marchand

Termin i miejsce wystawy:
Godziny otwarcia:
W Salonie Wystawowym Marchand prezentujemy wyjątkową ofertę szkieł i porcelany. Znalazły się w niej wyroby znanych wytwórni niemieckich, duńskich, polskich, włoskich, rosyjskich, belgijskich i czeskich. Jako najlepsze przykłady wyrobów z porcelany mogą tu posłużyć figurka chłopca z koszem winogron z Państwowej Manufaktury Porcelany w Miśni, figurki ryby i małpek oraz serwis ‘Elite’ z Rosenthala, zestaw filiżanek, dwudzielna patera secesyjna i powstała w połowie XIX w. paterka na wysokiej stopie ze śląskiej fabryki Carla Tielscha w Starym Zdroju.
Obiektem, który zapewne Państwa zainteresuje jest filiżanka do czekolady z działającej w latach 1839 – 1862 rosyjskiej Manufaktury Porcelany w Wołokitino, której założycielem był ziemianin Andrzej Michajłowicz Miklaszewski. Na wszechrosyjskich wystawach wyroby tej wytwórni zostały nagrodzone "Wielkim srebrnym medalem" w 1839 roku oraz dziesięć lat później złotym medalem w Petersburgu.
W naszej ofercie nie mogło zabraknąć propozycji z polskich wytwórni porcelany i fajansu. Warto tu wymienić Fabrykę Porcelany w Ćmielowie, skąd pochodzą prezentowane w Galerii Marchand dwudzielna patera z lat 30. XIX w., waza do zupy i sosjerka z przełomu XIX i XX w. oraz figurki kolibra i królika z okresu międzywojennego. Proponujemy również obiekty z Zakładów Fajansu we Włocławku oraz Zakładów Porcelany i Porcelitu z Chodzieży. Wyjątkowo interesująca jest powstała w latach 20. XX w. figurka małpki z Wytwórni Fajansu w Pacykowie.
Propozycję Galerii Marchand wzbogaca bogaty wyrób szkieł. Proponujemy ciekawe przykłady popielnic z włoskiego Murano, wazon z czechosłowackiej Huty Szkła Chřibská, paterę dekoracyjną z Val Saint Lambert w Belgii. Niezwykle interesującą formę ma karafka 'Cluck Cluck' powstała w duńskiej Hucie Szkła Holmegaard. Jej projektantem był w latach 60. XX w. Jacob Eiler Bang. Oferujemy również szkła powstałe w rodzimych hutach ‘Niemen’, ‘Hortensja’ czy ‘Ząbkowice’. Propozycjami wytwórni w Dąbrowie Górniczej są wazon, zestaw deserowy i patera na ciasto projektu Jana Sylwestra Drosta.

Lista obiektów (80)

Autor
Typ obiektu
Technika
Sortowanie
Autor nieznany - Pucharek
14
Pucharek
1856
Niemcy, Autor nieznany
forma/szkło, wys.: 11,5 cm, śr.:8 cm
Cena: 500 zł
Autor nieznany - Pucharek
15
Pucharek
1 poł. XIX w.
Czechy(?), Autor nieznany
forma/szkło, wys.: 11,7 cm, śr.:7,5 cm
Cena: 800 zł
Autor nieznany - Pucharek
16
Autor nieznany
Pucharek, 2 poł. XIX w.
forma/szkło, wys.: 12 cm, śr.:8,2 cm
Cena: 300 zł
Rosja (?) - Wazon
21
Wazon
2 poł. XIX w.
Rosja (?)
porcelana, 14,3 x 15,5 x 6,5 cm
Cena: 500 zł
Autor nieznany - Dzban
25
Autor nieznany
Dzban , lata 70. XX w.
forma/szkło, wys.: 24,5 cm, śr.:17 cm
Cena: 400 zł
Połoński Zakład Ceramiki Artystycznej - Zestaw karafka i 5 kieliszków
30
Zestaw karafka i 5 kieliszków
lata 70.-80. XX
Połoński Zakład Ceramiki Artystycznej
porcelana malowana, karafka: 24,5 x 16 cm, kieliszek: 7,5 x 4,5 cm
Cena: 200 zł