Szklane marzenia: wystawa szkła artystycznego i użytkowego

Termin i miejsce wystawy:
Godziny otwarcia:
„Ten, kto kiedyś trzymał w dłoni kawałek przejrzystego bursztynu z owadem zamkniętym i zachowanym w nim od tysięcy lat, będzie mógł łatwiej pojąć tajemniczą istotę szkła. Zrozumie, że szkło to wytwór gry światła i momentalnego zastygnięcia płynnej masy, gry żywiołów przyrody, których kapryśna dynamika została uwięziona i utrwalona na zawsze.”
Gunnel Nyman (1909 – 1948), projektantka huty Riihimäki w Finlandii
Od 6 lipca zapraszamy serdecznie na wystawę szkieł artystycznych i użytkowych do siedziby domu aukcyjnego DESA Unicum. W ofercie wakacyjnej znajdą Państwo wyjątkowe szklane obiekty: wazony, misy, patery, karafki, popielniczki i dekoracyjne figurki , mogą stanowić idealny prezent dla bliskich osób lub interesujący element wystroju wnętrza. Proponowane obiekty pochodzą z lat 30.-70., z Włoch, Czech oraz Skandynawii. W latach 60. właśnie te kraje wyznaczały drogę rozwoju nowoczesnego wzornictwa. We Włoszech pionierem nowoczesności była słynna huta Veninii założona w 1921 roku w Murano, która wprowadziła na rynek szkła o abstrakcyjnych kształtach wykonywanych w tradycyjnej technice szkła dmuchanego. Eksperymenty z formą i nowymi technologiami podejmowane przez projektantów wiązały się ze współpracą z ekspertami-technologami. Przykładem tych starań są proponowane wazony: projekty Dino Martensa z lata 50., wykonane ze szkła sodowe, zdobione techniką filigranu czy dzban projektu Fluvio Bianconiego z charakterystycznym elementem nazywanym ‘forato’, ze szkła typu sommerso. Na lata 50. ubiegłego wieku przypada odrodzenie czeskiego szkła; nowoczesne, wibrujące kolorami formy Miroslava Klingera, Jiří’ego Šuhájek’a czy Miroslavy Svobodovej również znajdą Państwo w naszej ofercie. Wazony „Niagara” projektu Karola Zemek’a będą wspaniałym dopełnieniem wnętrz o minimalistycznym charakterze. Dla fanów tego stylu polecamy projekty Skandynawów, które cechuje prostota, skromność i funkcjonalność form, a jednocześnie bogactwo technik zdobniczych. Prym w wyrobach szklanych wiodły huty Orrefors, czy Kosta. Proste, wręcz rzeźbiarskie, wywodzące się z ducha abstrakcji formy o subtelnej kolorystyce niezwykle interesują kolekcjonerów. Gratką będzie, więc garnitur naczyń w kolorze kobaltu, projektu Göte Augustsson ze Szwecji, butla Nanny Still czy dwa kielichy „Pop” projektu Gunnara Cyréna dla Orrefors.
Klasycy europejskiego szklanego designu, „szklani mistrzowie”, chętnie czerpali inspirację z piękna natury; ciepłe światło terenów Toskanii i innych regionów inspirowało zapewne Paolo Veniniego i artystów z Murano. Złowroga zima, surowy klimat były twórczym impulsem dla skandynawskich projektantów, Czesi z kolei po prostu lubują się w szkle, a tradycja szklanych wyrobów sięga tam klika set lat wstecz. Na lata od 30. do 70. XX wieku przypada niezwykły rozkwit designu, w tym szklanych wyrobów, szkło zaczyna być używane nie tylko jako obiekt użytkowy, ale wkracza też do świata sztuki i designu. Prosty przedmiot codziennego użytku może mieć zarówno właściwości architektoniczne, praktyczne, jak i artystyczne. Kolekcjonerów zapewne zainteresują fakturowe szkła o walorach rzeźbiarskich, inspirowane naturą: formą liścia, muszli, ruchem wody i lotem ptaków. O szkle pisała w 1948 roku znana fińska projektantka „Człowiek przystępuje do tego osobliwego materiału z wahaniem i obawą, aby go nie skrępować i nie zranić, ale jednocześnie nęci go poznanie, którejś z jego własności – chociażby ciekłej, chłodnej, wodnej przejrzystości lub ostro iskrzącego lśnienia, które przejawia się czasem jako blask mydlanej bańki, kiedy indziej zaś, jako miękki kolorowy ton lub twarde lśnienie konturu… Nasze myśli wracają do muszki w bursztynie i życzymy sobie, abyśmy mogli zatopić w kawałku przezroczystego szkła połyskujący diament lub złapać i ukryć w nim ciężką łzę dziecka.” Szklane przedmioty, które Państwu oferujemy mają w sobie zamkniętą właśnie tę myśl, satysfakcja z posiadania przedmiotu autentycznego jest zaś warta każdych pieniędzy.

Lista obiektów (57)

Autor
Typ obiektu
Technika
Sortowanie
3
Wazon
lata 50. XX w.
Aureliano Toso, Murano, Dino Martens
forma/szkło, wys.: 17 cm, śr.:12,5 cm
Cena: 3 600 zł
6
Figurka kota
lata 60. XX w.
Murano, Archimede Seguso
szkło sodowe, barwione w masie, ręcznie formowane, 15 x 6 x 7 cm
Cena: 1 000 zł
9
Figurka - Kogut
koniec XX w.
Wenecja
forma/szkło, 15,5 x 13 cm
Cena: 600 zł
16
Misa "Atlas"
lata 30. XX w.
Walther Glass
forma/szkło, 11,5 x 23,5 cm
Cena: 600 zł
22
Wazon
lata 50. XX w.
Val Saint Lambert
forma/szkło, 20,4 x 13,5 cm
Cena: 1 000 zł
23
Wazon
lata 50. XX w.
Val Saint Lambert
forma/szkło, 20,4 x 11,4 cm
Cena: 1 000 zł