Edward Dwurnik. Podróże autostopem

Termin i miejsce wystawy:
Wystawa klimatem i tematyką wpisała się w czas wakacyjnych wypraw. Była to malarska peregrynacja po Polsce, w której obrazy z różnych okresów twórczości artysty stały się przystankami w przestrzeni i czasie. Większość z prezentowanych prac to charakterystyczne dla Dwurnika portrety polskich miast widzianych z lotu ptaka.
Szczególnie na poświęcenie uwagi zasługują wczesne prace artysty, z lat 60. i 70. Pojawiają się na rynku stosunkowo rzadko, a są wyjątkowej urody: zachwycają precyzją szczegółu i kolorystyką, a także wyraźnie widocznymi inspiracjami z odkrywanej w tym czasie twórczości Nikifora Krynickiego. Są to pierwsze prace należące do ‘Podróży autostopem’ - cyklu, który artysta tworzy nieprzerwanie od 1965 r. Obok nich prezentowane są obrazy powstałe w latach 90 – tych, stanowiące kontynuację pierwszej serii, czyli “Błękitne miasta”, “Diagonalne”, “Błękitne” i “Wyliczanka”.
W Galerii Sztuki Współczesnej Sopockiego Domu Aukcyjnego można zobaczyć weduty najbardziej znanych miast Polski (Warszawa, Kraków, Gdańsk itp.) oraz pejzaże z rzadziej uczęszczanych zakątków kraju (Maciejowice, Krusznik, Skoki, Zawoja). Pozwalają one prześledzić drogi artysty, zarówno tę pokonywaną fizycznie, jak i tę związaną z rozwojem artystycznym.
Edward Dwurnik jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i uznanych polskich artystów współczesnych, a jego prace cieszą się powodzeniem zarówno wśród kolekcjonerów, jak i osób dopiero rozpoczynających przygodę ze sztuką. Przyciągają uwagę żywą kolorystyką oraz nastrojem, jaki artysta wprawnie kreuje w swoich obrazach. Jest to często nastrój nieco ludyczny, ale przez to bliższy rzeczywistości i uwadze odbiorcy.

Lista obiektów ()

Autor
Typ obiektu
Technika
Sortowanie