XXI Aukcja Sztuki Współczesnej (wyniki)
15 grudnia 2011 godz. 20:00

Marek Żuławski (1908 Rzym - 1985 Londyn)
Akt na tle błękitu, 1966 r.
Cena wylicytowana: 16 000 zł
Akt na tle błękitu, 1966 r.

Cena wylicytowana: 16 000 zł

olej/płótno, 140 x 77 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: 'Marek Żuławski 1966'W 1926 rozpoczął studia w warszawskiej SSP pod kierunkiem Karola Tichego, Felicjana Szczęsnego Kowarskiego i Leonarda Pękalskiego. W 1935 otrzymał stypendium ministerialne i wyjechał na dalsze studia do Paryża. Od 1936 stale mieszkał w Londynie. W latach trzydziestych przesyłał obrazy na pokazy w warszawskim Instytucie Propagandy Sztuki, wystawiał także w londyńskich galeriach. Wiele podróżował, m.in. do Włoch, Grecji, Szwajcarii, na Bliski Wschód. W początkowym okresie twórczości malował w konwencji postimpresjonistycznego koloryzmu, z czasem coraz bardziej upraszczał i syntetyzował formę.Estymacja: 13 000 - 19 000 zł