XX Aukcja Sztuki Współczesnej (wyniki)
22 września 2011 godz. 19:00

Judyta Sobel (1924 Lwów - 2012 Nowy Jork)
Pejzaż z czerwoną górą, 1960 r.
Cena wylicytowana: 30 000 zł

Cena wylicytowana: 30 000 zł

olej/płótno, 75,5 x 92 cm

sygnowany i datowany l.d.:
'J. SOBEL ZUKER | 1960'

Studia
artystyczne odbywała w PWSSP w Łodzi pod okiem W. Strzemińskiego i S. Wegnera.
Dyplom uzyskała w 1950. Będąc jeszcze na studiach, w 1948 wzięła udział w I
Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie. Niedługo potem wyjechała na stypendium
do Izraela, po czym zamieszkała na stałe w Nowym Jorku. Swoją twórczość
prezentowała m.in. w Łodzi, Wrocławiu, Krakowie, Paryżu, Tel Awiwie, Hajfie i
Nowym Jorku. W 1956 otrzymała pierwszą nagrodę podczas wystawy w Gallery Saks w
Paryżu. Jej malarstwo z pogranicza figuracji i deformacji bogate jest w kolor i
ukazuje prawdziwie ekspresjonistyczne poszukiwania artystki. Twórczość Sobel
jest bardzo wysoko oceniana przez krytyków i historyków sztuki. Obrazy Judyty
Sobel znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych na całym świecie.