XIX Aukcja Sztuki Współczesnej

Okładkę katalogu XIX Aukcji sztuki współczesnej zdobi na pozór abstrakcyjna kompozycja Włodzimierza Jana Zakrzewskiego. W 2011 r. dużą monograficzną wystawę poświęciło temu artyście Muzeum Narodowe w Poznaniu. Interesująca praca pt. „Trzy bitwy” z 2008 r. jest przykładem łączenia tradycji awangardowej ze specyficznie rozumianą sztuką przedstawiającą. Tytułowe bitwy: Cheronea 338 p.n.e., Grunwald 1410, Austerlitz 1805, pokazane zostały na zasadzie nakładających się na siebie planów, rzutów z lotu ptaka, które na powierzchni płótna zamieniają się w abstrakcyjną kompozycję przypominającą kompozycje konstruktywistyczne z lat 20. XX w. To dialog nakładających się w naszej wyobraźni warstw historii i pamięci.
Innym artystą, w którego twórczości łączy się przedwojenna tradycja awangardy z czasami powojennymi, jest Henryk Stażewski. Na aukcji oferowano jego dwie doskonałe prace z lat 70.: okazałą niebieską wystawową kompozycję z 1975 roku (o wymiarach 100 x 100 cm) oraz piękny mały relief z tego samego roku.
Wielu wybitnych artystów reprezentowanych było na aukcji przez świetne prace na papierze: rysunki, pastele czy akwarele. Uwagę zwracały wczesne rysunki Jerzego Nowosielskiego (z lat 50.), akwarela Kazimierza Mikulskiego przedstawiająca charakterystyczną dla niego wielkooką kobietę-lalkę, abstrakcyjny, falujący pastel Stanisława Fijałkowskiego (w bardzo atrakcyjnej cenie wywoławczej 6 000 zł) czy klasyczna akwarela o „magazynowym” temacie Jana Tarasina zatytułowana „Fragment”, gwasze Jana Lebensteina z przełomu lat 50. i 60., a także mistyczna w klimacie akwarela „Pejzaż” Stanisława Fijałkowskiego z 1984 r.
Interesujące były również prace olejne: kolorystowska „Martwa natura z fiołkiem” z 1968 r. Jana Cybisa (cena wywoławcza: 60 000 zł), olej na płycie Franciszka Starowieyskiego (cena wyw. 15 000 zł), temperowa kompozycja ze statkiem Jarosława Modzelewskiego (cena wyw. 26 000 zł). Ofertę uzupełniały interesujące fotografie Edwarda Hartwiga, Zbigniewa Łagockiego Bronisława Schlabsa i Zofii Kulik.

Lista obiektów wylicytowanych na aukcji (31)

Jerzy Nowosielski
Wspomnienie z Egiptu, 1999 r.
serigrafia barwna/papier, 70 x 93 cm (arkusz)
Cena wylicytowana: 6 000 zł
Jerzy Duda-Gracz
Zestaw pamiątkowy na aukcję charytatywną - "Judaika", 1962-1992
akwarela/papier, linoryt/papier, w składzie: akwarela i dwa linoryty, całość w oprawie: 48 x 66 cm (w świetle passe-partout)
Cena wylicytowana: 10 000 zł
Bernard Aptekar
Przerwa na kawę, 1981 r.
serigrafia barwna/papier, sitodruk/papier, 100 x 130 cm, edycja: 2/20
Cena wylicytowana: 6 000 zł
Jerzy Nowosielski
Akt siedzący, 1999 r.
serigrafia barwna/papier, 100 x 70 cm (arkusz)
Cena wylicytowana: 8 500 zł
Jerzy Nowosielski
Portret w kapaluszu
ołówek/papier, 29,9 x 21 cm (arkusz, w świele passe-partout)
Cena wylicytowana: 4 200 zł
Jerzy Nowosielski
Bez tytułu (Portret)
ołówek/papier, 34,6 x 24,5 cm (w świetle passe-partout)
Cena wylicytowana: 5 000 zł
Tadeusz Kantor
Ostatnia deska ratunku
tusz, flamaster, kredka/papier, 30 x 20 cm (świetle passe-partout)
Cena wylicytowana: 11 000 zł
Kazimierz Mikulski
Kobieta, 1975 r.
technika mieszana/papier, akwarela, tusz, gwasz/papier, 23,5 x 16 cm (arkusz, w świele passe-partout)
Cena wylicytowana: 15 000 zł
Ryszard Stryjec
Jeździec, 1981 r.
akwaforta/papier, 35 x 29 cm (w świetle passe-partout)
Cena wylicytowana: 1 100 zł
Igor Mitoraj
Głowa, 2000 r.
technika mieszana/papier, węgiel, kreda, ołówek/papier, 37,5 x 33 cm
Cena wylicytowana: 1 400 zł
Urszula Broll
Martwa natura kubistyczna (z wazonami), ok. 1954 r.
akwarela/papier, 39 x 29 cm (w świetle passe-partout)
Cena wylicytowana: 1 500 zł
Zbigniew Libera
Krople krwi, 1998 r.
technika mieszana/papier, collage, sitodruk/papier, torebka plastikowa, sitodruk, 50 x 30 cm
Cena wylicytowana: 2 600 zł
Ewa Kuryluk
Portret brata - Piotra Kuryluka, 1981 r.
technika mieszana/papier, ołówek, akryl/bawełna, 32 x 27 cm
Cena wylicytowana: 5 000 zł
Wojciech Fangor
Kompozycja, 1971 r.
kredka olejna/papier, 51 x 71 cm
Cena wylicytowana: 6 500 zł
Jan Tarasin
Fragment, 1996 r.
akwarela/papier, 55 x 65 cm
Cena wylicytowana: 13 000 zł
Ryszard Winiarski
Chance in game for one, 1985 r.
akryl/płyta, 36 x 36 cm
Cena wylicytowana: 9 000 zł
Mieczysław Janikowski
Miniatura
olej/deska, olej/płyta, 8 x 15 cm
Cena wylicytowana: 1 500 zł
Stanisław Fijałkowski
Pejzaż, 1984 r.
akwarela/papier, 55 x 66 cm
Cena wylicytowana: 11 000 zł
Henryk Stażewski
Kompozycja, 1975 r.
akryl/płyta, 100 x 100 cm
Cena wylicytowana: 42 000 zł
Franciszek Starowieyski
Kompozycja, 1691 r. (1991 r.)
olej/papier, 80 x 100 cm
Cena wylicytowana: 10 000 zł
Franciszek Starowieyski
Bez tytułu, 1690 r. (1990 r.)
olej/płyta, 63 x 71 cm
Cena wylicytowana: 15 000 zł
47
Zdzisław Beksiński
Statek, 2005 r.
tempera/płótno, 60 x 60 cm
Cena wylicytowana: 20 000 zł
53
Stasys Eidrigevicius
Twarz zawoalowana, lata 90 XX w.
pastel/papier, 42 x 28,5 cm (w świetle passe - partout)
Cena wylicytowana: 4 200 zł
54
Stasys Eidrigevicius
Człowiek, lata 90. XX w.
Cena wylicytowana: 4 000 zł
57
Zdzisław Beksiński
YŁ, 1997 r.
olej/płyta, akryl/płyta, 135 x 100 cm
Cena wylicytowana: 45 000 zł
63
Jan Berdyszak
Poutre de la Croix - Belka poprzeczna, 1993 r.
akwarela/papier, akryl, 20 x 105 cm
Cena wylicytowana: 3 200 zł
71
Joanna Sarapata
Akt kobiecy
pastel/papier, 143 x 67 cm (arkusz)
Cena wylicytowana: 27 000 zł
72
Rafał Olbiński
Carmen - lustro, 2010 r.
całość: 63 x 33 cm (wraz z ramą)
Cena wylicytowana: 6 000 zł
75
Lech Okołów
Ucieczka do Egiptu, 1993 r.
olej/płótno, 40 x 40 cm
Cena wylicytowana: 2 500 zł
81
Judyta Sobel
Statek
olej/płótno, 76 x 91 cm
Cena wylicytowana: 28 000 zł