VIII Aukcja Sztuki Współczesnej (wyniki)
30 października 2008 godz. 20:00

Cena wylicytowana: 7 000 zł
64

Cena wylicytowana: 7 000 zł

olej/płótno, 80,4 x 129,5 cm
sygn. i dat. p.d.: ‘Maria Anto 1972 r.’ opisany na odwrociu
Ukończyła ASP w Warszawie pod kierunkiem S. Płużańskiego i M. Byliny w 1962. Miała ponad 60 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą oraz uczestniczyła w ponad 250 wystawach zbiorowych. W latach stanu wojennego brała udział w ruchu kultury niezależnej pokazując obrazy m.in. na cyklicznych spotkaniach ze sztuką w Parafii Miłosierdzia Bożego na Żytniej w Warszawie. Jedna z jej ostatnich większych wystaw odbyła się w warszawskiej Galerii Kordegarda (1991/1992). Maria Anto szybko wykształciła swój własny rozpoznawalny styl. Tworzyła świat fantastyczny, bardzo bogaty kolorem, nastrojem i kompozycją. Jej obrazy wyróżniają się tajemniczą atmosferą. Artystka buduje swoistą poetykę. W pracach przeważają ciemne barwy rozświetlane pojedynczymi, jaskrawymi plamami. Zwykłe przedmioty nabierają niezwykłego znaczenia. Otoczone aurą zagadkowości przestają być zwyczajne - stają się piękne.