VIII Aukcja Sztuki Współczesnej (wyniki)
30 października 2008 godz. 20:00

Edward Dwurnik (1943 Radzymin - 2018 Warszawa)
RYNEK NOWEGO MIASTA W WARSZAWIE, 2008 R.
Cena wylicytowana: 17 000 zł
62

Cena wylicytowana: 17 000 zł

olej/płótno, 80 x 140 cm
dat. i sygn. p.d.: ‘2008 E.DWURNIK’ oraz sygn., nr i opisany na odwrociu
W latach 1963 - 70 studiował malarstwo w ASP w Warszawie. Jeszcze w czasie studiów zafascynowało go malarstwo Nikifora, pod którego wpływem zaczął tworzyć, kontynuowany do chwili obecnej, cykl “Podróże autostopem”. W powstających w latach 70. pracach z serii “Sportowcy” sportretował palaczy tanich papierosów - sportów, ludzi o “sportowym” (tzn. cwaniackim) podejściu do życia. Równolegle powstawał cykl “Robotnicy”, który kontynuowany w czasach “Solidarności”, przyniósł on artyście w 1981 roku Nagrodę Krytyki Artystycznej im. C. K. Norwida. Otrzymał również Nagrodę Kulturalną “Solidarności” podziemnej za obrazy z cyklu “Warszawa” (1981). W latach 90. Tworzył nowe prace z serii “Podróże Autostopem” („Niebieskie miasta” - od 1993 i „Diagonale” – od 1996), malował również obrazy z rozpoczętego w 1992 r. cyklu widoków morza - “Błękitne” oraz rozpoczętej w 1996 roku serii “Wyliczanek”.