VIII Aukcja Sztuki Współczesnej (wyniki)
30 października 2008 godz. 20:00

Cena wylicytowana: 4 500 zł
97

Cena wylicytowana: 4 500 zł

pastel/papier, 40 x 28 cm (w świetle passe-partout)
sygn. p. d.: ‘Stasys’
W 1973 ukończył Wileński Instytut Sztuk Pięknych, a od 1980 mieszka w Polsce. Malarz, grafik i rysownik, Eidrigevicius często używa techniki „suchej pasteli”. Rysował miedzy innymi dla „Polityki” „Literatury”, „New York Timesa”, tworzył plakaty, ilustracje do książek (szczególnie bajek dziecięcych), ekslibrisy, projekty scenografii, instalacje i kompozycje przestrzenne, maski, akcje para teatralne.. Niesłychanie popularny, zyskał uznanie fachowców, i publiczności. Dziecięce doświadczenia z litewskiej wioski przełożył na język uniwersalnych symboli i metafor, stworzył własny styl. Przedstawia bajkowy, tajemniczy świat zaludniony ludzikami o oczach z guzików. Jego figuratywną sztukę cechuje atmosfera surrealizmu z akcentami ironii i groteski. Posługuje się różnymi technikami: gwasz, olej, pastele, wykorzystuje rozmaite techniki graficzne oraz fotografię. Stworzył ok. 250 plakatów (np. „Zniewolony umysł”, 1990), ok. 360 grafik, zorganizował ok. 50 instalacji i performance. Wykonał ilustracje do ok. 60 książek. Tworzy także ekslibrisy, maski z tektury i rzeźby z korzeni drzew. Swoje dzieła podpisuje imieniem: „Stasys”.