VIII Aukcja Sztuki Współczesnej (wyniki)
30 października 2008 godz. 20:00

Cena wylicytowana: 6 000 zł
84

Cena wylicytowana: 6 000 zł

olej/płótno, 92 x 73 cm
sygn. i dat. p.d. : ‘Z. Salaburski 74’opisany na odwrociu: ‘Z. Salaburski / 1974 / Warszawa / 92 x 73’
Urodził się w 1922 w Częstochowie. W czasie wojny uczył się malarstwa w krakowskiej Kunstgewerbeschule, pod kierunkiem F. Pautscha. W 1945 zaczął pracować, jako scenograf, później aktor teatralny. W 1957, jako członek „Grupy 57”, wziął udział w II Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Był zbliżony do artystów skupionych w kręgu „Krzywe Koło”. W tym czasie interesował się taszyzmem, później tworzył „obrazy trójwymiarowe”, na których eksponował przede wszystkim fakturę: na płótnie lub desce rozmazywał gęstą farbę