Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989 (wyniki)
12 marca 2020 godz. 19:00

Katarzyna Karpowicz (ur. 1985, Kraków)
"Wyprzedaż teleskopów", 2013
Cena wylicytowana: 8 000 zł
Numer obiektu na aukcji
44
Katarzyna Karpowicz (ur. 1985, Kraków)
"Wyprzedaż teleskopów", 2013

Cena wylicytowana: 8 000 zł

olej/płótno, 55 x 78 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'KATARZYNA | KARPOWICZ | "WYPRZEDAŻ | TELESKOPÓW" | 50 X 73 | olej/płótno | 2013'
ID: 71040
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
Więcej informacji
Malarstwo Katarzyny Karpowicz jest wynikiem głębokiego przeżywania rzeczywistości. W swojej twórczości artystka częstokroć odwołuje się bowiem do osobistych doznań, emocji związanych z doświadczeniem, sfery sennych marzeń oraz własnej intuicji. Zobrazowane na płótnach artystki sceny, choć na pierwszy rzut oka wydają się być realistyczne, nie odnoszą się do konkretnych wydarzeń, stanowią ich przetworzoną wersją. W centrum zainteresowań Karpowicz oraz tematem, po który konsekwentnie sięga, jest człowiek, niby odosobniony, zawieszony w swoim świecie, zawsze przeżywający. Z tej perspektywy twórczość artystki wydaje się zatem niezwykle uniwersalna. Obrazuje stany niezmienne, jak relacje międzyludzkie, lęki, nadzieje i oczekiwania, które dotyczą każdego z nas. Warto zwrócić uwagę na sentymentalno-romantyczny charakter płócien artystki. Za pomocą środków malarskich, tj. światła, koloru, artystka kreuje specyficzny rodzaj atmosfery, który przywodzi na myśl zatrzymane w wieczności filmowe kadry. W prezentowanej pracy zatytułowanej „Wyprzedaż teleskopów” z 2013 roku widoczne są te wszystkie charakterystyczne dla stylu Karpowicz cechy. Rodząca wiele niedopowiedzeń kompozycja zwraca uwagę brakiem interakcji swoich bohaterów, którzy poddani czynności wyboru teleskopów wydają się być niezwykle odosobnieni. Kolor u Karpowicz stosowany jest oszczędnie i powściągliwie. Kompozycja utrzymana jest w stonowanych barwach z dominantą ciemnych odcieni czerwieni i fioletów, gdzie nie tylko zaskakuje mocny kolorystyczny akcent.