Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989 (wyniki)
12 marca 2020 godz. 19:00

Kama Sokolnicka (ur. 1978)
"Rue de Rosheim, interior, studio A", 2004
Cena wylicytowana: 2 600 zł
Numer obiektu na aukcji
43
Kama Sokolnicka (ur. 1978)
"Rue de Rosheim, interior, studio A", 2004

Cena wylicytowana: 2 600 zł

olej/sklejka, 80,5 x 120 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'KAMA | SOKOLNICKA | "Rue de Rosheim, | interior, studio A" | 2004. | (adres mailowy)'
ID: 82193
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
Więcej informacji
Kama Sokolnicka wypowiada się w różnych technikach począwszy od tradycyjnych malarskich form, przez rysunek, kolaż, czy rzeźbę, ale sięga także po medium jakim jest instalacja. W swoich licznych realizacjach plastycznych artystka porusza problematykę powiązaną z funkcją pamięci, freudowską koncepcją nieświadomości, która jak sama przyznaje jest dla niej szczególnie ważna, ale także, jak w prezentowanej tu pracy, percepcją przestrzeni oraz potrzebą orientacji w otaczającym nas świecie. Praca zatytułowana „Rue de Rosheim, interior, studio A” z 2004 roku przedstawia nawiązującą do minimalistycznej estetyki, modernistyczną przestrzeń. Punktem wyjścia a zarazem tematem, który konsekwentnie przewija się przez twórczość Sokolnickiej jest bowiem architektura oraz organizacja przestrzeni. Kompozycję utrzymaną w jednolitej palecie kolorystycznej z dominantą czerni oraz odcieniami szarości i beży a także schematycznie uproszczonej formie cechuje pewien porządek i racjonalność. Odwołując się do estetyki i etycznych postulatów minimalizmu Sokolnicka redukuje zbędne elementy kompozycyjne pozostawiając tym samym widzowi pole do uzupełnienia i swobodnej interpretacji. Ten minimalistyczny sposób myślenia artystki zdaje się odzwierciedlać przemyślana, niezwykle spójna i dopracowana w szczegółach kompozycja pracy. Cisza i spokój jakim emanuje na pierwszy rzut oka dzieło po chwili zdaje się ustępować poczuciu ogarniającego niepokoju i niepewności przed tym co za chwilę może się wydarzyć.