Sztuka Współczesna: "Black and White" (wyniki)
4 czerwca 2019 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 14 000 zł
Numer obiektu na aukcji
233

Cena wylicytowana: 14 000 zł

technika własna/płyta, 152 x 76 cm
na odwrociu nalepka inwentarzowa: 'AW124'
ID: 29119
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
Więcej informacji
„Nie jest łatwe umieszczenie Aleksandry Wejchert na współczesnej scenie artystycznej. Jest oczywiście abstrakcjonistką, to jasne. Ale wydaje się nawiązywać do rożnych nurtów abstrakcji, bez przywiązywania się do żadnego”.

– CYRIL BARRETT

Prezentowana praca autorstwa Aleksandry Wejchert to hipnotyzujący relief zachwycający formą oraz wykonaniem. Artystka często w swojej twórczości łączyła elementy rzeźbiarskie z malarstwem, tworząc niezwykle nowatorskie prace z pogranicza dziedzin. Reliefy, takie jak zaprezentowana praca, stanowią najważniejszą część artystycznego dorobku twórczyni. Wejchert poprzez zastosowanie subtelnej gry światła i cienia oraz użycie delikatnych elementów przestrzennych osiągnęła efekt rytmicznej powierzchni. Indywidualna droga twórcza. Wejchert łączy w sobie dokonania i tradycje wschodnioeuropejskiej, abstrakcyjnej sztuki awangardowej: od rosyjskiego konstruktywizmu lat 20., poprzez unizm Strzemińskiego, z nurtami obecnymi w sztuce Zachodu lat 60. i 70., ze sztuką kinetyczną i op-artem.

Aleksandra Wejchert ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, a następnie w latach 1952-56 studiowała na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Leona Michalskiego. Artystka w 1965 przeniosła się do Irlandii, gdzie uzyskała podwójne obywatelstwo w 1979. Wystawiała indywidualnie w Rzymie oraz Dublinie, brała udział w wystawach zbiorowych w Polsce oraz Londynie. Plenerowe realizacje twórczyni można podziwiać w wielu irlandzkich miastach, m.in. w Dublinie czy w Limerick.