Rzeźba i Formy Przestrzenne (wyniki)
26 marca 2020 godz. 19:00

Adam Smolana (1921 Lwów - 1987)
"Segesta" - projekt I, 1959
Cena wylicytowana: 5 000 zł
Numer obiektu na aukcji
19
Adam Smolana (1921 Lwów - 1987)
"Segesta" - projekt I, 1959

Cena wylicytowana: 5 000 zł

drewno, 65 x 40 x 39 cm
na podstawie plakietka z opisem pracy: 'Segesta - projekt I | prof. Adam Smolana | buk, 1959 r.'
drewno bukowe
ID: 82766
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
Więcej informacji
Adam Smolana był rzeźbiarzem, rysownikiem oraz pedagogiem. Studia w latach 20. podjął we Lwowie, gdzie kształcił się pod okiem prof. Mariana Wnuka oraz prof. Józefa Starzyńskiego. Dyplom w 1950 roku uzyskał w Akademii Sztuk Plastycznych u prof. Franciszka Strynkiewicza. Potem podjął pracę w Szkole Przemysłu Artystycznego we Lwowie, następnie w PWSSP w Gdańsku. Artysta był silnie związany z Trójmiastem, które stało się miejscem prezentacji wielu z jego rzeźbiarskich realizacji.

Jednymi z głównych inspiracji Smolany była sztuka oraz kultura antyku, to właśnie w nich starał się dostrzegać związki pomiędzy człowiekiem oraz naturą. Rzeźby tworzył głównie w drewnie – z wirtuozerią wykorzystywał naturalne walory materiału oraz kształty. Wiele z realizacji plenerowych wykonywał w stali nierdzewnej, kamieniu oraz brązie. Jak opowiadał o swojej sztuce: „Podpatrując drzewo, jego charakter, budowę i konstrukcję, chcę tworzyć nowe kształty, budować i konstruować zgodnie z charakterem materiału, tworzyć własne kompozycje, realizować własne koncepcje tak, by drzewo pozostało drzewem lecz podporządkowane moim zamierzeniom. Staram się zachować charakter mocy, siły, prężności materiału. Nie niszcząc go przez dodanie lub odjęcie, stworzyć większe lecz zamierzone napięcia” (Adam Smolana, Wstęp do katalogu wystawy, Zachęta, Warszawa 1965, s. nlb., dostępny na: https://sopot.naszemiasto.pl/ adam-smolana-w-swoim-sopocie-niezwykla-wystawa-w-pgs/ar/c13-4315486).