Op-art i Abstrakcja geometryczna. Aukcja sztuki współczesnej (wyniki)
1 grudnia 2016 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 150 000 zł

Cena wylicytowana: 150 000 zł

akryl/płyta, 61 x 61 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: 'J. Stańczak 1969'
na odwrociu naklejki galeryjne z Galerie Denise Rene/Hans Mayer oraz D. Wigmore Fine Art Inc. Gallery w Nowym Jorku
ID: 46017
  • Galerie Denise Rene Hans Mayer, Düsseldorf (do 1978)
  • kolekcja prywatna, RFN
  • DESA Unicum, 2014
  • kolekcja instytucjonalna, Polska
  • Op Out of Ohio: ‘Anonima Group, Richard Anuszkiewicz and Julian Stanczak in the 1960s’, katalog wystawy, D. Wigmore Fine Art Inc. Gallery, New York, s. 28 (il. barwna)
  • Marta Smolińska, Julian Stańczak. Op art i dynamika percepcji, Warszawa 2014, s. 179 (il. barwna)
  • Op Out of Ohio: ‘Anonima Group, Richard Anuszkiewicz and Julian Stanczak in the 1960s’, D. Wigmore Fine Art Inc. Gallery, Nowy Jork, 15.04-3.09.2010
  • Julian Stańczak, Galerie Denise Rene Hans Mayer, Düsseldorf, 29.05. 08.07.1970
„Nie uważam się za 'ojca op-artu' i nienawidziłem tytułu mojej pierwszej indywidualnej wystawy w Nowym Jorku. Zszokowała mnie terminologia 'malarstwa optycznego', która umniejsza powadze artystycznego poszukiwania, ciężkiej pracy i twórczych przekonań – niezależnie od wizualnej formy, którą może przywodzić. Martha Jackson użyła tego terminu w charakterze medialnej prowokacji – jakże skutecznej! (…) Sztuka optyczna istnieje od tysiącleci i stanowi wyraz wizualnych poszukiwań ludzkiej percepcji. Z upływem lat nauczyłem się akceptować tę terminologię i zaadaptowałem do niej moją własną filozofię. Teraz op-art to tylko nazwa”. Julian Stańczak