II Aukcja Dzieł Sztuki z Kolekcji Fundacji Signum (wyniki)
29 maja 2012 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 6 000 zł

Cena wylicytowana: 6 000 zł

olej/płótno, 80 x 40 cm
sygnowany p. d.: 'Aberdam'ODWROCIE: opisany na odwrociu oraz naklejka wystawowa: 'PETIT PALAIS - GENÉVE' Retrospective Alfred Aberdam 11 mars-5 avril 1970'WYSTAWIANY: wystawa monograficzna, Genewa 1970 r.LITERATURA: Wybitni artyści żydowscy z kolekcji Davida Malka i Fundacji Signum, Łódź 2004, s. 146, kat. 2W latach 1913 - 14 studiował w akademii w Monachium. Od 1917 r. przebywał w Moskwie, gdzie poznał sztukę rosyjskiej awangardy. Naukę kontynuował w latach 1921 - 23 w ASP w Krakowie u T. Axentowicza. Uczył się także w pracowni A. Archipenki w Berlinie w latach 1922 - 1923. W 1923 r. wyjechał do Paryża, gdzie związał się z kręgiem Ecole de Paris. Wystawiał m.in. w Warszawie, Paryżu, Londynie, Tel - Avivie. Razem z Z. Menkesem, J. Weingartem, L. Weissbergiem stworzył "Grupę Czterech". Malował krajobrazy, sceny figuralne i martwe natury oraz sceny muzykowania i wnętrza teatralne. Wystawiał m.in. na Salonach Jesiennych w Paryżu, w Galerie Zak i Bernheim-Jeune, także na wystawach sztuki polskiej w Paryżu, Lwowie, Krakowie i Warszawie. Był członkiem Grupy Plastyków Niezależnych. Jego obrazy można oglądać m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Izraela w Jerozolimie oraz w Muzeum w Tel-Avivie.
Estymacja: 8 000 - 15 000 zł