Aukcja Sztuki Współczesnej (wyniki)
25 maja 2017 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 26 000 zł
67

Cena wylicytowana: 26 000 zł

olej/płótno, 61 x 51 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'J. SOBEL 47'
ID: 49686
  • WYSTAWIANY:
  • "Artyści emigracji JUDYTA SOBEL", Desa Modern, 26.09 24.10 2008, poz. 30
Trudno zamknąć twórczość Judyty Sobel w jednym nurcie malarstwa. W jej obrazach odnajdziemy tradycje malarskie z przeróżnych okresów sztuki XX wieku. Potwierdza to prezentowana martwa natura, którą Sobel namalowała w 1947 roku. Rozbicie brył to nawiązanie do francuskiego kubizmu. Szerokie pociągnięcia pędzla z kolei sugerują XX-wieczny koloryzm. Fakt, że Sobel zachowuje typowe relacje przestrzenne dwuwymiarowości płótna – czyli logikę geometrii wykreślnej – cofa jednak inspiracje artystki jeszcze dalej, do XIX wieku, aż do na poły figuratywnej sztuki impresjonistów. Polskiego widza zastanowić też może kolorystyka, jakże nietypowa dla rodzimych twórców! Bogate życie Judyty Sobel odbija się jak przez kalkę w jej malarstwie. Droga jej życia wiodła przez Łódź, Wrocław, Paryż, Tel Aviv i Nowy Jork. Pejzaże, wnętrza, martwe natury były głównymi tematami jej dzieł. Sobel uważana jest za malarkę, która posługiwała się figuracją, jednak jest to figuracja złamana, idąca w kierunku abstrakcji. Judyta Sobel poprzez rozedrgane barwy ukazywała swoją wrażliwość na otaczający świat.