Aukcja Sztuki Współczesnej (wyniki)
11 grudnia 2014 godz. 19:00

Judyta Sobel (1924 Lwów - 2012 Nowy Jork)
Pejzaż z czerwoną górą, 1960 r.
Cena wylicytowana: 28 000 zł
74

Cena wylicytowana: 28 000 zł

olej/płótno, 75,5 x 92 cm
sygnowany
i datowany  l.d.: 'J. SOBEL ZUKER | 1960'

Prezentowana
praca pochodzi z dojrzałego okresu twórczości Judyty Sobel, gdy malarka osiadła
już w Stanach Zjednoczonych, w Nowym Jorku. Druga połowa lat 50. i początek lat
60. to niewątpliwie najlepszy okres jej twórczości. Początkowe wspływy
Strzemińskiego zastąpiła wówczas ekspresjonistycznymi poszukiwaniami, odważną
formą, rozwibrowanym kolorem. Malowała pejzaże w Harlemie, na Morning Side
Drive i na City Island, zaś martwe natury w swym apartamencie na Upper West
Side na Manhattanie, gdzie zamieszkała wraz z mężem i synem.  W latach 70. rodzina przeniosła się do
Woodstock. W dużym domu było już miejsce na pracownię z prawdziwego zdarzenia.
Bujana przyroda Woodstock zawładnęła wówczas malarską wyobraźnią artystki.

estymacja:
28 000 - 36 000