Aukcja Sztuki Współczesnej (wyniki)
11 grudnia 2014 godz. 19:00

* Cena wylicytowana: 48 000 zł

olej/płótno, 125 x 45 cm
sygnowany
i datowany na odwrociu: 'RAJMUND ZIEMSKI | PEJZAŻ 35/62 | 125 X 45 | 1962'

POCHODZENIE:
- Dom Aukcyjny Polswiss Art, Warszawa, 03.04.2011
- kolekcja prywatna

 „Rzetelne
malarstwo ma służyć jakiejś myśli, ma podejmować problemy bliskie współczesnemu
człowiekowi. Ja, osobiście, od pierwszych swoich obrazów próbuję za ich pomocą
mówić, przekazywać to co mnie niepokoi” (Rajmund Ziemski,
"Zwierciadło" 1968, Nr 16)

Artysta w swoich „pejzażach” z
upodobaniem zestawiał partie malowane gładko z liszajowatymi, chropowatymi
naroślami farby kładzionej grubo i rozlewanej cienkimi strużkami, co dawało
efekt gęstej pajęczej sieci zasnuwającej przestrzeń obrazu. Obrazy stawały się
przez to krajobrazami wewnętrznymi, odbiciem marzeń, snów, indywidualnych
emocji, czasem niepokojów. Uniwersalne, magiczne znaczenie zyskiwały wtedy
jedynie, gdy autor powiększał ich rozmiary, akcentował hieratyczność - upodobał
sobie pionowy prostokąt, gdzie strzelistość całości często podkreślał
wertykalny "kręgosłup", forma "szkieletowa" (niedwuznacznie
kojarząca się z obrazem Pollocka Katedra, 1960; Pejzaż 45/61; Pejzaż 60/64).
Rajmund Ziemski ukończył studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 1955 r.
w pracowni Artura Nacht-Samborskiego i przez kilkadziesiąt lat był profesorem
tej uczelni. Debiutował na „poodwilżowej” wystawie w „Arsenale” w 1955 r. Na
przełomie lat 50. I 60. współpracował z Galerią Klubu Krzywego Koła. W 1979 r.
otrzymał Nagrodę im. J. Cybisa. Jego obrazy znajdują się w Muzeum Narodowym w
Warszawie, Krakowie i Poznaniu oraz wielu kolekcjach w kraju i zagranicą.

estymacja: 55 000 -
65 000