Aukcja Sztuki Współczesnej (wyniki)
11 grudnia 2014 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 15 000 zł
70

Cena wylicytowana: 15 000 zł

olej/płótno, 61,5 x 103 cm
sygnowany
na odwrociu: 'Jerzy Stajuda' oraz: 'Jerzy Stajuda | Nachtstück, 1977, ol. pł.'

na
odwrociu na blejtramie numer depozytowy Muzeum ASP w Warszawie

Jerzy
Stajuda to bez wątpienia jedna z najciekawszych powojennych polskich osobowości
artystycznych. Malarz, rysownik, wykładowca akademicki, także krytyk
artystyczny i muzyk. Jego mieszkanie przy ulicy Wiejskiej było jednym z
najważniejszych salonów artystycznych powojennej Warszawy. Waldemar Baraniewski
pisał o jego twórczości: „Dzieło Stajudy było na tyle niesynchroniczne wobec
czasu, w którym powstawało, że nie dawało i nie daje się wpisać w jakiś
fragment historii malarstwa, trudno też wywieść je z tej historii.
Niepowtarzalna stylistyka Stajudy malarza kształtowała się powoli gdzieś na
początku lat 70. i osiągnęła apogeum w latach 80. Jego prace powstawały „od
ręki”, jakby poza kontrolą świadomości. Napierająca wizja znajdowała ujście w
czymś na kształt półświadomego zapisu. Potem przychodził moment selekcji,
wyboru i akceptacji. I nie malarstwo było tu głównym polem doświadczeń, ale
przede wszystkim rysunek i akwarela. Akwarele Stajudy są czymś zupełnie
wyjątkowym w sztuce europejskiej. Nie potrafię znaleźć dla nich porównania.
Może Paul Klee, o którym Stajuda napisał małą książeczkę. Lub tragicznie osobny
Wols - legenda powojennego Paryża - płacący swoimi rysunkami za alkohol w
paryskich knajpach. Ale i to porównanie jest zwodnicze, bo u Stajudy nie ma
destrukcji i katastrofy formy, którą zawarł Wols.” (Gazeta Wyborcza, 21.03.2012
r.)

estymacja:
16 000 - 26 000