Aukcja Sztuki Współczesnej: Surrealizm i Realizm Magiczny (wyniki)
8 września 2016 godz. 19:00

* Cena wylicytowana: 3 500 zł
72

* Cena wylicytowana: 3 500 zł

akryl/płótno, 100 x 81 cm
sygnowany l.d.: 'LASKOWSKI'
opisany na odwrociu: '" LATO W VILLY" | H.LASKOWSKI | 2012 | 100 x 81 cm'
ID: 42934
W pracach Henryka Laskowskiego bardzo często pojawiają się znane symbole francuskiej kultury – idealnie przystrzyżone wersalskie ogrody, paryskie latarnie, dachy, znane budynki i elementy małej architektury. Malarstwo Laskowskiego stanowi wizualną podróż po najważniejszych motywach francuskiego stylu i paryskiej lekkości. Aleksandra Arcimowicz pisała we wstępie do katalogu indywidualnej wystawy artysty w warszawskiej Galerii U: „Malarstwo Henryka Laskowskiego charakteryzuje się znakomitym warsztatem, do perfekcji dopracowanym szczegółem, rzetelnym przekazem twórczej myśli artysty. Nie ma tu miejsca na przypadkowość czy (…) niedomówienia. Wszystko jest dokładnie przemyślane i zaplanowane. Działanie kolorem i światłem jest komponowane harmonijnie z całością obrazu. Ulubionym tematem jego prac są różne fragmenty miasta, w dużej mierze Paryża, gdzie artysta spędził wiele czasu… Fragmenty architektury oddane niezwykle precyzyjnie, wręcz nieomal fotograficznie, nagle przenikają w przestrzeń nieomal wziętą z powieści Lema. Surrealistyczny pejzaż z ciemną, nisko zawieszoną chmurą, sugeruje widzowi raczej, latający kosmiczny pojazd. Korki od wina rozsypane na stole, namalowane są tak sugestywnie, że widz ma ochotę wyciągnąć po nie rękę. Wszystko to razem powoduje, że zwiedzając wystawę z pracami tego artysty, widz znajduje się w zaklętym świecie, nieco zaczarowanym a może bardziej bajkowym”.