Aukcja Sztuki Współczesnej (wyniki)
12 grudnia 2013 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 35 000 zł
55

Cena wylicytowana: 35 000 zł

olej/płótno, 73 x 100 cm
opisany na odwrociu: 'Jerzy Panek Kraków | Koza z Kutna I | 1970 | 100 x 73 | 7.000 zł'na odwrociu nalepka wystawowa z BWA - Pałacu Sztuki w Krakowie (Plac Szczepański 3a) oraz naklejka Zarządu Okręgu Łódzkiego ZPAPW malarstwie Jerzy Panek rezygnował z anegdoty, z gadatliwości motywów i form. Operował zwartą, „po chłopsku”  topornie obrobioną bryłą, którą deformował i w ten sposób przeistaczał w rodzaj dosadnego znaku, co widać między innymi w „portretach” kóz i koni. Tego rodzaju przedstawienia charakteryzuje rzadka dyscyplina formalna (swoją oszczędnością przypominają stemple) oraz subtelna, wyrafinowana kolorystyka. Kompozycje malarskie Panek traktował jako bardziej prywatną część swojego dorobku i rzadko wystawiał. Studia odbywał w Krakowie w latach 1937-42 w Państwowym Instytucie Sztuk Pięknych oraz w latach 1945-48 w ASP. Artysta łączył prace w cykle, np. AUTOPORTRETY, PORTRETY JARMARCZNE, PRÓBY PORTRETU JÓZEFA GIELNIAKA. Największy cykl stanowiły drzeworyty inspirowane BOSKĄ KOMEDIĄ Dantego. Otrzymał m.in. niezależną Nagrodę im. Jana Cybisa (1988), tytuł Honorowego Profesora krakowskiej ASP (1993), Nagrodę Miasta Krakowa (1998). W 2006 roku odbyła się indywidualna wystawa artysty w Muzeum Narodowym w Krakowie.Estymacja: 40 000 - 50 000