Aukcja Sztuki Współczesnej (wyniki)
19 maja 2016 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 290 000 zł

Cena wylicytowana: 290 000 zł

akryl/płótno, 132 x 132 cm
sygnowany, datowany i opisany na blejtramie: 'JULIAN STANCZAK "BATHING IN RED" 1984'
sygnowany i datowany na odwrociu ołówkiem: 'Stańczak 84'
ID: 39541
  • Danese Gallery, Nowy Jork, 2012
  • kolekcja instytucjonalna, Warszawa
  • Porównaj: Marta Smolińska, Julian Stańczak, Op-art i dynamika percepcji, Warszawa 2014, s. 220-221 (il.)
"Nie chcę rywalizować z cudem Natury. On już istnieje i jest perfekcyjny! Mogę go obserwować, oddawać mu się, uczyć od niego, lecz nie mogę go żądać. Natura staje się dla mnie prowokacją, by codziennie się budzić i brać do pracy. Początkowo geometria wydawała mi się brutalna. Gdy po raz pierwszy ją zastosowałem, miałem wrażenie, że całkowicie wyeliminowałem z obrazu odniesienia osobiste i emocje. Zabrakło mi połączenia z Naturą i życiem. Mimo to skoncentrowałem się na mojej geometrii, na moich klarownych podziałach i ostrych krawędziach, nie pozwalając jednak tym aspektom dominować. Stopniowo w czystej i klarownej przestrzeni znalazłem to, czego szukałem: mogłem dawać moim kolorom element emocjonalny bez bezpośrednich odniesień do Natury". Julian Stańczak