Aukcja Sztuki Współczesnej Fundacji Bátor Tábor Polska
20 listopada 2019 godz. 19:30

Jan Smaga (ur. 1974, Warszawa)
Zestaw dwóch obiektów: kolaż i "Arton A", z serii "Artony", 2016-17 r.
Estymacja: 30 000 - 40 000 zł

Estymacja: 30 000 - 40 000 zł

kolaż: archiwalny druk pigmentowy, dibond, 200 x 162 (w świetle oprawy) Arton: odbitka srebrowa/papier barytowy, 37,4 x 28,6 cm (arkusz), ed. 2/10 + 2 AP
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'JAN SMAGA | ARTON A | 2016 | ed. 2/10'
ID: 78655
Rozwinięta przez Grzeszykowską i Smagę technika przypominała zarazem proces skanowania, totalnej, wojerystycznej dokumentacji przestrzeni i zamieszkujących ją ludzi. W projektach realizowanych samodzielnie artysta poddaje podobnej, drobiazgowej analizie powłokę ludzkiego ciała. Niewiarygodna jakość formalna tych fotografii w połączeniu z ich tematem wywołuje dreszcz emocji egzystencjalnej natury. Smagę fascynuje iluzjonistyczna moc fotografii, to, w jaki sposób interpretuje ona trzeci wymiar oraz to, jak głęboko można spojrzeć przyglądając się płaskiej powierzchni zdjęcia, swoistej skóry zdjętej z rzeczywistości.