Aukcja Sztuki Współczesnej Fundacji Bátor Tábor Polska
20 listopada 2019 godz. 19:30

Janek Simon (ur. 1977, Kraków)
"Syntetyczny folklor V.0.1.6.", 2019 r.
Estymacja: 15 000 - 20 000 zł

Estymacja: 15 000 - 20 000 zł

laserowo wycinana mozaika/plexi, 110 x 78 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: 'J. Simon | 2019'
ID: 79363
Janek Simon czerpie inspiracje z teorii oraz modeli naukowych, jak również z dyscyplin takich jak geografia czy ekonomia, których funkcje i specyfika podlegają stałym zmianom cywilizacyjnym. Przedmioty, w twórczości Simona, przybierają często formę wizualizacji opartych na wzorach matematycznych czy danych naukowych. Jednocześnie wymiar eksperymentalny i anarchiczny jego prac wyraża konflikt między teoriami naukowymi, a rzeczywistością dnia codziennego, zjawiskami socjologicznymi czy polityką. Wiele jego prac zawiera złożone systemy elektroniczne, które zostały stworzone zgodnie z filozofią Zrób to Sam - i wykonane od podstaw przez artystę. Simon świadomie poszukuje sposobów i strategii alternatywnych w stosunku do współczesnej kultury opartej na produkcji masowej i dominujących systemach produkcji artystycznej. Janek Simon czerpie inspiracje z teorii oraz modeli naukowych, jak również z dyscyplin takich jak geografia czy ekonomia, których funkcje i specyfika podlegają stałym zmianom cywilizacyjnym. Przedmioty, w twórczości Simona, przybierają często formę wizualizacji opartych na wzorach matematycznych czy danych naukowych. Jednocześnie wymiar eksperymentalny i anarchiczny jego prac wyraża konflikt między teoriami naukowymi, a rzeczywistością dnia codziennego, zjawiskami socjologicznymi czy polityką. Wiele jego prac zawiera złożone systemy elektroniczne, które zostały stworzone zgodnie z filozofią Zrób to Sam - i wykonane od podstaw przez artystę. Simon świadomie poszukuje sposobów i strategii alternatywnych w stosunku do współczesnej kultury opartej na produkcji masowej i dominujących systemach produkcji artystycznej.