Aukcja Sztuki Współczesnej (wyniki)
23 czerwca 2015 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 30 000 zł

Cena wylicytowana: 30 000 zł

olej/płótno, 86 x 170 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'JERZY STAJUDA | WARSZAWA | KREATOR (PROJEKCJA) 1979'
ID: 30370
  • Stajuda. Huiles, Aquarelles, Dessins, katalog wystawy indywidualnej w Galerie Valmay, [tekst] Claude Bouyeure, Paryż 1981, s. nlb (obraz reprodukowany na ostatniej stronie)
  • Stajuda. Huiles, Aquarelles, Dessins, wystawa indywidualna, Galerie Valmay, Paryż, 1981
Obrazy olejne Jerzego Stajudy zdradzają podobieństwo do, ulubionej przez artystę, techniki akwarelowej. Prace akwarelowe stanowiły szczególny przejaw niezwykłej wyobraźni i artystycznej improwizacji artysty, w wielu przypadkach były również pierwowzorem dla kompozycji na płótnie - Stajuda fotografował je, następnie rzucał obraz z projektora na płótno i dokonywał częściowego bądź całkowitego odwzorowania kompozycji. Wydaje się, że dokładnie w takiej technice powstała prezentowana przez nas praca, co sugerować może również opis pracy na odwrociu płótna. Abstrakcyjną kompozycję tworzą przenikające się barwne plamy, ukształtowane za pomocą wielu cienkich warstw nałożonej farby. Powierzchnia obrazu przypomina filmową lub fotograficzną kliszę.