Aukcja Sztuki Współczesnej (wyniki)
26 lutego 2015 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 25 000 zł
75

Cena wylicytowana: 25 000 zł

olej/płótno, 76 x 91,5 cm
sygnowany i
datowany p.d.: 'J. SOBEL | 62'

POCHODZENIE:
- zakup
bezpośrednio od artystki
- kolekcja
prywatna, Stany Zjednoczone
- kolekcja
prywatna, Warszawa

Namalowana
1962 roku praca pochodzi z dojrzałego i najlepszego okresu twórczości artystki,
przypadającego na przełom lat 50 i 60. Był to moment w życiu malarki gdy
osiadła już na stałe w Stanach Zjednoczonych. Obrazy tego okresu cechuje
ekspresja, odwaga w budowaniu form, bogata, wibrująca kolorystyka farb
nakładanych na powierzchnię płótna grubymi impastami. Jednym z ulubionych
tematów artystki tego czasu są sceny z życia amerykańskich, nadmorskich miast i
miasteczek. Elementy sztafażu umieszczała w rozległych, rozmalowanych
ekspresyjnie pejzażach, które malowała m.in. w scenerii Harlemu, na Morning
Side Drive i na City Island. Innym, często eksploatowanym przez Sobel tematem
były w tym czasie martwe natury, które tworzyła głównie w swym apartamencie na
Upper West Side na Manhattanie, gdzie mieszkała wraz z mężem i synem.

Judyta Sobel
artystyczną edukację zdobywała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w
Łodzi na wydziale malarstwa pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i Stefana
Wegnera. W roku dyplomowym krótko pracowała jako asystentka tego ostatniego.
Dyplom uzyskała w 1950. Na przełomie 1948/49, jako studentka II roku
uczestniczyła w I Wystawie Sztuki Nowoczesnej zorganizowanej w Pałacu Sztuki w
Krakowie. Niedługo potem wyjechała na stypendium do Izraela, po czym
zamieszkała na stałe w Nowym Jorku. Jej malarstwo z pogranicza figuracji i
deformacji zachwyca bogactwem kolorystycznym i ukazuje ekspresjonistyczne
poszukiwania artystki. Zauważalna jest w tych płótnach subtelna, kobieca
wrażliwość na otaczającą codzienność. Twórczość Judyty Sobel jest bardzo wysoko
oceniana przez krytyków i historyków sztuki, a jej obrazy znajdują się w wielu
kolekcjach prywatnych i muzealnych na całym świecie.

estymacja: 28 000 - 36 000