Aukcja Sztuki Współczesnej (wyniki)
26 lutego 2015 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 5 000 zł
77

Cena wylicytowana: 5 000 zł

technika mieszana/płótno, 64 x 54 cm
sygnowany,
datowany i opisany na odwrociu: 'nr 17 | 1974 r | Danuta Lewandowska | Warszawa
| akryl + olej' oraz opisany na blejtramie: '17/1974 roku'

Od 1974 roku
artystka zaczęła tworzyć kompozycje w duchu konstruktywizmu i abstrakcji
geometrycznej. Cykl jej prac utrzymanych w tej estetyce liczy sobie 134 obiekty.
Przestrzeń jej obrazów zbudowana jest z kolejnych, nachodzących na siebie
płaszczyzn, ukształtowanych jakby z naciąganych regularnie strun. Ta praktyka
kompozycyjna pozwoliła osiągnąć Lewandowskiej efekt op-artowskiej gry z
dynamiką widzenia. Henryk Stażewski, jeden z bliskich przyjaciół artystki,
nazywał jej obrazy „automatycznymi maszynami”.

Danuta
Lewandowska była malarką, architektem wnętrz, projektantem. Absolwentka
warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studiowała w latach 1950-1955 pod
kierunkiem J. Sołtana i K. Nity na Wydziale Architektury Wnętrz. Dyplom
otrzymała w 1955 r. Od 1958 r. do śmierci wykładała na warszawskiej ASP. Od
1973 r. adiunkt w pracowni Kompozycji Brył i Płaszczyzn profesora Romana
Owidzkiego na Wydziale Malarstwa, przemianowanej później na Pracownię Struktur
i Działań Wizualnych. Funkcjonowała w środowisku intelektualnym czołowych
polskich twórców, pozostawała w wielkiej przyjaźni z Henrykiem Stażewskim.

estymacja: 8 000 - 13 000