Aukcja Sztuki Współczesnej | 1 sesja

Zapraszamy do obejrzenia obiektów sesji 1 Aukcji Sztuki Współczesnej. Obiekty sesji 2 znajdują się tutaj
W ofercie grudniowej Aukcji Sztuki Współczesnej znalazły się wybitne prace najważniejszych polskich twórców 2 połowy XX wieku. Tym razem, po raz pierwszy w historii naszych licytacji, zdecydowaliśmy się podzielić aukcję na dwie sesje - pierwsza z nich odbędzie się 10, druga natomiast 15 grudnia. Na uwagę zasługują przede wszystkim cztery prace, które wystawione zostały w 1961 roku na najważniejszej zagranicznej wystawie prezentującej polską sztukę awangardową - „15 Polish Painters” (katalog dedykowany tutaj) w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Wspomniane cztery płótna to obrazy autorstwa Tadeusza Brzozowskiego, Aleksandra Kobzdeja oraz dwie kolażowe kompozycje Teresy Rudowicz. W naszych katalogach znalazły się tym razem aż trzy prace Wojciecha Fangora, artysty, którego obrazy z aukcji na aukcję osiągają coraz wyższe rekordy. Są to dwa niezwykle charakterystyczne płótna z okresu eksperymentów malarza z optyczną iluzją, powstałe w pierwszej połowie lat 70. w okresie pobytu artysty w amerykańskiej miejscowości Summit oraz interesujący przykład wczesnej twórczości artysty - Portret mężczyzny z 1948 roku. Na licytacji pojawią także się m.in. poszukiwane przez kolekcjonerów płótna Jerzego Nowosielskiego - utrzymane w modiglianowskiej, pociągłej stylistyce, urzekające nastrojem i wysmakowaną kolorystyką „Dziewczyny na statku”, wczesne, metaforyczne „Spotkania w pejzażu” z 1959 roku, będące wieloznaczną kompozycją z tajemniczą narracją rozgrywającą się pomiędzy trzema postaciami oraz dwa obrazy odzwierciedlające zainteresowanie Nowosielskiego abstrakcją. Na aukcji pojawią się również obrazy malarza i teoretyka malarstwa, Stanisława Fijałkowskiego. Wystawiona zostanie między innymi „Autostrada XXVII” - obraz z najsłynniejszego cyklu twórcy, konsekwentnie realizowanego od kilku dekad. Wśród artystów, których prace pojawią się na grudniowej licytacji znajduje się także Henryk Stażewski, spiritus movens rodzimej awangardy. Wystawiony zostanie między innymi jego „Relief nr 31” z 1969 roku oraz pięć innych prac tego artysty. Niewątpliwie wart uwagi jest również obraz Teresy Pągowskiej z 1968 roku, przedstawiający trzy postaci siedzące na krzesłach. Pokażemy także abstrakcyjne płótno Stefana Gierowskiego z pierwszej połowy lat 60. utrzymanej w charakterystycznej, szarej, niemal monochromatycznej kolorystyce i nawiązujące do pejzażu kompozycje Tadeusza Dominika. Koneserzy polskiej sztuki współczesnej docenią monumentalny asamblaż Władysława Hasiora, który wystawiany był w 1967 roku we francuskim muzeum sztuki w La Chaux-de-Fonds. Warto zwrócić także uwagę na ekspresyjny informel Tadeusza Kantora z 1965 roku. Jak zawsze znalazło się w naszym katalogu również wielu twórców reprezentujących coraz bardziej popularny wśród kolekcjonerów kierunek op-art, w szeregu op-artowych artystów znaleźli się między innymi: Richard Anuszkiewicz, Victor Vasarely, Julian Stańczak czy Carlos Cruz-Diez. Na aukcji pojawią się także prace Jana Tarasina, Jana Lebensteina, Edwarda Dwurnika, Jana Lenicy, Zbigniewa Makowskiego, Jana Berdyszaka, Ryszarda Winiarskiego, Kajetana Sosnowskiego, Rajmunda Ziemskiego, Jarosława Modzelewskiego, Jerzego Dudy-Gracza czy Kazimierza Mikulskiego.

Lista obiektów wylicytowanych na aukcji (49)

Tadeusz Dominik
Kompozycja, 1959
olej/płótno, 58,5 x 79 cm
Cena wylicytowana: 50 000 zł
Stanisław Fijałkowski
"9 maja 1975", 1975
olej/płótno, 81 x 65 cm
Cena wylicytowana: 70 000 zł
Stanisław Fijałkowski
"Autostrada XXVII", 1975
olej/płótno, 82 x 60 cm
Cena wylicytowana: 70 000 zł
Tadeusz Brzozowski
"Fraucymer", 1959
olej/płótno, 165 x 129 cm
Cena wylicytowana: 800 000 zł
Aleksander Kobzdej
''Południowy'', 1959
olej, technika mieszana/płótno, 139 x 100 cm
Cena wylicytowana: 130 000 zł
Tadeusz Kantor
"Człowiek Atrapa", projekt kostiumu, 1984
akryl/papier, inny, 180 x 110 cm
Cena wylicytowana: 640 000 zł
Tadeusz Kantor
Bez tytułu, 1965
olej/płótno, 56 x 63 cm
Cena wylicytowana: 110 000 zł
Jerzy Nowosielski
"Spotkania w pejzażu", 1959
olej/płótno, 60 x 72 cm
Cena wylicytowana: 200 000 zł
Jerzy Nowosielski
"Dziewczyny na statku", 1981
olej/płótno, 80 x 100 cm
Cena wylicytowana: 480 000 zł
Jerzy Nowosielski
"Abstrakcja czerwona II", 1973
olej/płótno, 120 x 100 cm
Cena wylicytowana: 280 000 zł
Jerzy Nowosielski
"Kompozycja abstrakcyjna", 1968
olej/płótno, 120 x 80 cm
Cena wylicytowana: 240 000 zł
Wojciech Fangor
"SU 31", 1973
olej/płótno, 129,54 x 175,26 cm
Cena wylicytowana: 620 000 zł
Wojciech Fangor
"SU 38", 1973
olej/płótno, 172 x 106,5 cm
* Cena wylicytowana: 380 000 zł
Henryk Stażewski
Relief nr 31, 1969
akryl, relief/płyta pilśniowa, 60 x 60 cm
Cena wylicytowana: 480 000 zł
Henryk Stażewski
Relief nr 56, 1973
Cena wylicytowana: 210 000 zł
Henryk Stażewski
Nr 73, 1976
akryl/płyta, 60 x 60 cm
Cena wylicytowana: 65 000 zł
Victor Vasarely
"Vega-sir", 1979-92
akryl/płótno, 60 x 60 cm
Cena wylicytowana: 260 000 zł
Victor Vasarely
"ERIDAN-C" (dyptyk: violet i vert), 1962
olej/płyta, 69,8 x 63,5 cm
Cena wylicytowana: 420 000 zł
Julian Stańczak
Bez tytułu, 1969
akryl/płyta, 61 x 61 cm
Cena wylicytowana: 150 000 zł
Julian Stańczak
"Turn Yellow", 1978
akryl/płótno, 147 x 147 cm
Cena wylicytowana: 250 000 zł
Eduardo Mac Entyre
"Reflejos", 1979
akryl/płótno, 70 x 70 cm
Cena wylicytowana: 95 000 zł
Richard Anuszkiewicz
"Soft Yellow", 1976
akryl/płótno, 91,4 x 121,9 cm
Cena wylicytowana: 130 000 zł
Tadasuke (Tadasky) Kuwayama
"E-143" (Textured Red), 1970
akryl/płótno, 116,84 x 116,84 cm
Cena wylicytowana: 120 000 zł
Omar Rayo
"Sitiditis", 1976
olej/płótno, 66 x 66 cm
Cena wylicytowana: 95 000 zł
Carlos Cruz-Diez
”Physichromie No. 2523”, 2005
akryl, relief/inny, 50 x 50 cm
Cena wylicytowana: 210 000 zł
Andrzej Nowacki
"15.09.15", 2015
akryl, relief/deska, 100 x 100 cm
Cena wylicytowana: 30 000 zł
Adam Marczyński
"Relief zmienny 06", 1967
akryl, relief/płyta, 87 x 70 cm
Cena wylicytowana: 85 000 zł
Ryszard Winiarski
"Obszar 128", 1973
akryl/płótno, 100 x 100 cm
Cena wylicytowana: 120 000 zł
Ryszard Winiarski
Przypadek w grze 8 x 8, 1979
akryl/płótno, 63,5 x 63,5 cm
Cena wylicytowana: 45 000 zł
Jan Tarasin
"Fala", 2001
olej/płótno, 100 x 160 cm
Cena wylicytowana: 125 000 zł