Aukcja Sztuki Dawnej (wyniki)
30 marca 2017 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 6 500 zł
68

Cena wylicytowana: 6 500 zł

olej/płótno, 43 x 33 cm
sygnowany p.d.: 'A. Swieykowski'
na odwrociu nalepka oraz napisy
ID: 48053
Prezentowany obraz przedstawia miejscowość leżącą gdzieś we francuskich Alpach. Autorem jest malarz pochodzący z polsko-rosyjskiej rodziny – Alfred Świeykowski. Artysta we Francji, w której spędził całe życie doczekał się nawet instytucji zajmującej się jego spuścizną. W wyniku prac owego association udało się nie tylko ustalić przybliżoną liczbę stworzonych przez artystę prac (ok. 300), ale również zorganizować kilka wystaw. Prace malarza znajdują się jednak nie tylko we francuskich zbiorach, ale również w Polsce, np. w Muzeum Narodowym w Warszawie. Malarz odebrał wykształcenie w paryskiej École des Beaux-Arts w pracowni Fernanda Cormona. W latach 1894-1921 regularnie wystawiał w Société Nationale des Beaux-Arts. Tuż przed II wojną światową przeniósł się do Normandii gdzie wybudował dom z pracownią. Tutaj oddawał się malarstu pejzażowemu, będącego ważną częścią jego twórczości. Przemożny wpływ na jego twórczość wywarł impresjonizm. W niektórych swoich pracach zbliża się w malarskich rozwiązaniach do tych stosowanych przez fowistów.